Окръжна прокуратура – Бургас образува досъдебно производство, което касае казусът заради който Либия реагира дори пред ООН, че България е замесена в пиратство. Едно от основните лица в него е частният съдебен изпълнител (ЧСИ) Тотко Колев. Това е ЧСИ-то, което е действало по скандалната смяната на собствеността на либийския танкер "Бадр". Счита се, че той е превишил правата си, за да облагодетелства друго лице.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Изпълнителното производство е образувано в Районен съд – Бургас, по искане на компанията "Булгаргеомин". Компанията иска да бъде обзпечен дълг в размер на 9 250 362 американски долара, като твърди, че парите се дължат от търговско дружество, собственост на Либия. От дружеството твърдят, че този дълг е бил обезпечен с ипотека върху танкера.
Спорът по изпълнителното дело е бил за искането дългът да бъде изплатен с промяна на собствеността върху плавателния съд. Изпълнителното дело е било спряно с акт на съда. Независимо от това, Колев е провел "незаконосъобразни действия по реализация на публичната продажба на кораба". Сега плавателният съд се намира извън българските териториални води.
Досъдебното производство е образувано след постъпил в прокуратурата сигнал от страна на адвокати, които представляват интересите на Либия. Той е получен в прокуратурата на 21 декември 2018 година. По него, още същият ден е разпоредено извършване на проверка. Образуваното дело е дадено за разследване на следовател от Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура – Бургас, тъй като се отличава с висока фактическа и правна сложност. Окръженият прокурор на Бургас Георги Чинев даде разяснения по казуса.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Предистория
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Според известната досега информация, на 21 декември, 2018 година, на борда на "Бадр" се качва както Колев, така и частни охранители плюс гранични полицаи. Те свалят либийския екипаж, а има оплакване от страна на капитана на кораба, че частните охранители му вземат сателитния телефон, след като опитва да се обади в Либия и да каже какво се случва. Версията на "Морска администрация" е, че екипажът съвсем доброволно е напуснал. Името на кораба се променя на "Бдин", а флагът, под който плава, става панамски. След като историята излезе в медиите обаче стана ясно, че много вероятно това е станало с фалшиви документи и фалшифициран подпис на гръцки нотариус.
По думите на транспортния министър Росен Желязков, "Булгаргеомин" е била приватизирана през 2013 година. Това е компания, съществувала още от времето на комунизма и занимавала се тогава основно с минна дейност. Интересен факт е, че "Булгаргеомин" е съдила България в Зимбабве за правото на собственост върху два имота, които дружеството обитавало от ... 34 години! Първоначален собственик на имотите обаче е била българската държава, но компанията счела, че ги ползва от толкова дълго време, че трябва да ѝ бъдат прехвърлени.
Според публикация на сайта за разследваща журналистика "Биволъ", зад цялата афера прозират интереси на италианската мафия.
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница