"Повече от декар са унищожените от багер дюни на къмпинг „Смокиня”. Засегнатата част се намира в имота на Иван Нончев. Това навява на мисълта, че намесата е негова. Геодезическо заснемане на разораната защитена територия е установило, че най-много са засегнатите бели дюни, които са и най-ценни. Готови сме на съдействаме на разследващите органи. Малка част от унищожените местообитания попадат в концесията на плажа. Повечето са в частни имоти."
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Геодезическо заснемане на разораната защитена територия е установило, че най-много са засегнатите бели дюни, които са и най-ценни. Малка част от унищожените местообитания попадат в концесията на плажа - повечето са в частни имоти. Основно унищожените дюни от цялата площ, която е 1205кв.м, е 622 кв.м. Те се намират в имота на Иван Нончев. Това навява на мисълта за негова намеса. Tова заяви за Actualno.com инж. Тонка Атанасова, директор на РИОСВ Бургас.
Според нея, вина по случая нямат, концесионерите на плажа, собственикът на къмпинга и наемателите нямат вина по случая, като те не би трябвало да носят наказателна отговорност.
Вече има точно картирани и наложени върху кадастралната карта, специализираната карта, която все още не е наложена от лицензиран геодезист и е показано колко е повредено от местообитанието. "В този случай това ще помогне освен на нас, ако предприемем административно-наказателни действия, и на разследващите органи за бъдещи наказателни процедури. Цялата информация ще бъде предоставена на разследващите органи. Ние засега приключваме до тук, за да можем да имаме точни данни за извършеното деяние", добави Атанасова.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Директорът на РОСВ Бургас апелира към всички граждани да реагират веднага при такива ситуации: “Ние не можем да бъдем навсякъде и във всеки момент, но можем да реагираме веднага и да спасим уникалното природно богатство“, посочва Атанасова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата