Представители на Регионална занаятчийска камара в Бургас са научили от публикации в медиите за това колко павилиона ще получат на улица “Алеко Константинов“, която е в реконструкция.
Още: 1600 потребители на социалния патронаж в Бургас ще получат специален коледен подарък
Още: Медицинският център на УМБАЛ Бургас осигурява детски кабинети за празниците
Actualno.com потърси мнението на председателя на камарата Майя Стоянова:“ В рамките на около две години се водиха разговори в общината и хора на различни позиции твърдяха, че “Алеко Константинов“ ще стане улица на занаятите. Водили сме разговори на заседание на комисията по туризъм, с общински съветници, представители на администрацията за разработването на проект. В крайна сметка, става дума за три павилиона, от които единият за продажба на кафе, две павилиончета и една масичка на която занаятчиите да могат да представят занаятите си“.
За да бъдат демонстрирани занаятите обаче е нужно пространство. Поставянето например на грънчарско колело, тъкачен стан, пещ изискват много повече място.
„От всички публикации в медиите до преди няколко дни занаятчиите, членове на РЗК Бургас са останали с впечатлението, че тази уличка ще бъде улица на занаятите и ми звънят, за да получат повече информация кое как ще се случи. Не мога да им дам конкретен отговор“ добавя Майя Стоянова.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Диалогът между камарата и общината е още от 2007 година. Обсъждани са различни предложения, като това да бъде изграден занаятчийски комплекс в Парк Езеро, но по-късно от представители на администрацията се разбира, че тази необходимост била отпаднала.
Основното, за което от Регионална занаятчийска камара настояват е да бъдат запазени старите български занаяти, да се развият и предадат на следващите поколения.
„Искахме да бъде определено петно, където да се изградят работилници, но и след десет години това не се е случило. В края на 2017 съм изпратила писмо до председателя на общинския съвет с молба да се разгледа в комисии тази възможност да има занаятчийски комплекс“, добавя Майя Стоянова.
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Въпреки това тя вярва, че в процес на разговори и диалог с отговорните институции, нещата които са в противоречие могат да се изгладят, за да не останат забравени занаятите на дедите ни.