Въпреки отлагането на наредбата за касовите бележки за половин година, представилите на туристическия бизнес в Бургас не смятат, че е намерено решение на проблема. Някои от тях са на мнение, че важният въпрос не е в честата смяна на касови апарати, за което настоява държавата а в ДДС.
Диана Колчева e хотелиер. Тя подкрепя протестите на своите колеги, но има и по-различно становище по проблема. За Actualno.com тя каза:“Аз изказвам в случая собствената си позиция, а не като председател на Съюза на хотелиерите в Несебър. Подкрепям колегите по отношение на наредба Н-18, защото е нормално да се спре с този рекет върху микро и малкия бизнес. Но в цялата ситуация на заден план остана по-важния въпрос, който касае благосъстоянието на цялото българско общество и това е ставката от 5 % ДДС, за която говоря от лятото на миналата година. Това е много по-важно. Тук решаваме не частния случай с наредбата, а с ДДС ставката от 5 % решаваме глобалния случай на цялото българско общество. И ето защо в тази част малко се разграничавам от колегите. Отдавна ние, икономистите, казваме, че едно деференциране на ДДС в секторите като храни, напитки, туризъм, ресторантьорство, лекарствата, книгоиздаването, това при всички случаи ще генерира много повече приходи във фиска на страната, отколкото при така създалата се ситуация с тези 20 % ДДС“.
Според Колчева статистика на ЕС твърди, че хората в България са най-бедните в съюза. Тя смята, че чрез намаляването на ДДС ще може да се стимулира не само потреблението, но осветляването на бизнеса и плащането на данъци. А най-важното е, че българското население ще си отдъхне малко от тази данъчна тежест, която плаща ежедневно, твърди Колчева.
Георги Манев е председател на Средна европейска класа, но освен това той е хотелиер и бизнесмен. Actualno.com разговаря с него по повод протестите на малкия бизнес, зад които партията застава: “На последното заседание на общинския съвет в Бургас представителите на СЕК бяха с жълти жилетки в подкрепа на исканията срещу наредба Н-18. Ние винаги сме били съпричастни с малкия и среден бизнес, което е част от нашата платформа, но не искаме както правят други политически партии да яхваме протеста. Ние сме и граждани, които се занимават с бизнес. Аз имам малко хотелче, колегите ми от общинския съвет също развиват бизнес. В тази обща говорилня между политици и професионалисти не могат да се разберат точно какви са исканията. Ние като парламентарно представена партия ще присъстваме във всички комисии, които касаят предложенията. Не сме против това държавата да направи така, че бизнесът да излезе на светло, но пък сме за облекчаване на режима, така че всички колеги да излязат от сивия сектор и да им останат достатъчно доходи за повишаване на работните заплати. Ние сме като скачени съдове с държавата. Ако се намали ДДС-то ще се завъртят много повече средства, ще може бизнесът да отчете толкова приходи колкото сега реално с тези 20 може би не се отчитат“.
„Ние сме на страната на закона, ние сме на страната на държавата в намерението и да изсветли бизнеса, но сме против това държавата да надхвърля целите на фискалния контрол. Наредбата вече нито е за касовите апарати, нито за софтуера за тяхното управление, а е за начина, по който в България може да се прави бизнес. Нека държавата има пълен и постоянен контрол върху приходите, но не и върху лични данни, ноу-хау, фирмени и търговски тайни на всеки бизнес“, казва предприемачът и водач на групата на СЕК в Общинския съвет Константин Бачийски. Прогнозите са, че ако наредбата не бъде променена една част от бизнеса, ще се премести извън България и ще плаща данъци в чужди държави, а друга част от по-малките предприемачи вероятно ще затворят обектите си в България и ще търсят реализация в чужбина.
Хората на бизнеса смятат, в този си вид Н-18 генерира предпоставки за злоупотреби от страна на контролиращите органи, тъй като НАП вече не само ще контролира приходите от продажбите на бизнеса и отчетността, но ще има пълен достъп до търговски и фирмени тайни, включително до това, кои са доставчиците и на какви цени дадена фирма купува.