Скандали по плажовете посред зима. След емблематичния плаж от филма "Оркестър без име", в строителна площадка се превърна и терен до къмпинг „Арапя”. Тежка строителна техника дълбае основи за комуникационна техника, на мястото на изсечени десетки борови дървета, поставени са основите на масивни постройки.
"Личното ми мнение, че тук не трябва да има строеж, но в съда важат документите", заяви кметът на Царево Георги Лапчев за строежа на къмпинг "Арапя". По думите му проверките вървят под шапката на бъдещите избори:
"Много е лесно да се пришият стари грешки на сегашното управление, много е лесно да се политизира. Моето лично мнение и това на хората нямат никаква стойност в съда, защото там важат документите. По документи това е урегулиран поземлен имот и това се е случило преди 2007 година. Тези хора, които са сега са на паветата, са разрешили", каза още Лапчев.
Инвеститорът на строежа Георги Атанасов заяви, че от боровата горичка край къмпинга се махат само болните дървета. "Тези дървета са заминали, така или иначе, ние отстраняваме това, което не е живо дърво - те са опасни за хората. Има ветрове, после ние ще сме виновни".
В ефира на bTV конституционният съдия Атанас Семов заяви, че има неприятното усещане, че гледа кадри от Алепо от Сирия. "Същото разрушение и произвол, усещане за безнаказаност и безнадеждност. Не може да има съмнение, че опазването на околната среда е конституционна ценност. Големият въпрос е дали може да реагираме на време".
Помолен да коментира думите на кмета на Царево, че личното мнение няма значение в съда, а документите Семов отговори: "И България по документи е правова държава. Тази гора показва, че и на нашата страна ще ѝ трябват 40-50 години, за да стане правова".
Според Семов България няма да бъде правова държава, "докато пренебрегваме Закона, докато допускаме, че Законът е врата в полето, докато отношението към проблема е към нещо по документа, което ни пречи да си подредим живота персонално".
По-рано пред Нова телевизия Лапчев уточни, че общо 13 вили ще бъдат изградени на брега край „Арапя”. Той увери, че всички строителни дейности там са законни. Първото разрешително на инвеститора било издадено през 2007 г.
"Първоначално заложените параметри са огромни. Тук е трябвало да има огромен билдинг с площ 20 000 км. м. Сега обектът ще бъде четири пъти по-малък. Това е договорено след дълги разговори с инвеститора”, каза още Лапчев.
Той бе категоричен, че няма намерение да се обяснява и оправдава за това, че спазва закона, допускайки строителството на „Арапя”. И допълни, че вече е сезирал прокуратурата, за да извърши и тя проверка. „Когато е спазено цялото законодателство в България и ЕС, да не издам разрешение, означава да превиша правата си”, коментира Лапчев.
Той призова за скорошно приемане на общ устройствен план на общината. Към момента такъв липсвал заради жалби от природозащитници.
Междувременно в интервю за Actualno.com кметът посочи, че случаят с "Арапя" е частен имот с всички необходими разрешения.
Бъдещето на къмпингите "Смокиня" и "Градина"
Когато се е раздавала земята, никой в България не е коментирал думата "дюна". Това уточни в ефира на Нова телевизия и кметът на община Созопол Панайот Рейзи. Този терен е бил лозе и е възстановен на някой, който е предявил претенция към него. На еколозите някой вкара в устата думата "дюна". В случая с къмпинга си има отвсякъде престъпление, поясни още градоначалникът.
Там, където е теренът на "Градина", там, където ще се прави този ресторант - там няма дюна. Там си беше нива. Всички екологични процедури минават стриктно, каза Рейзи.
Ситуацията с "Алепу"
По думите му проблемът "Алепу" е започнал със свлачището, което се формира там. Районът, който се обработва в момента, не е плаж. Ако има встъпване в зоната на плажа, то ще бъде коригирано, така че плажът да може да се ползва, увери кметът.
Междувременно стана ясно, че днес предстои проверка върху строителството по къмпингите.
Снимка: Архив