Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Бургас защити системата за управление на водите в общината

27 октомври 2017, 09:30 часа • 2899 прочитания

В рамките на 30 минути започва евакуация на село Равнец, за час и половина бяха евакуирани 70 души, от които 15 лежащо болни, както и малки деца. Чак сутринта на място дойдоха пожарникари. Така кметът на Бургас Димитър Николов защити похарчените 1 000 000 лева за система за управление на водите в Община Бургас след обвинения, че са харчени пари, а има човешки жертви.

Още: Избраха новото ръководство на ученическия комитет към община Бургас

Още: Бургаските училища се обединяват в подкрепа на Крисена

Николов изрично подчерта, че заради системата няма жертви, но той визираше само Община Бургас. Припомняме, че в Бургаска област загинаха трима души, а една жена е в неизвестност, като днес, 27 октомври, в търсенето ѝ се включват кучета-спасители. Кметът на Бургас каза, че на мониторите на системата за наблюдение няма как да се видят скъсвания и пробиви в язовири в съседна община, като Камено, защото системата покрива само Бургаска община.

Вчера, 26 октомври, самият Николов, а и областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, казаха, че 4 от язовирите със скъсани стени са в Бургаско, 2 са в Камено, а 1 – в Айтос. 6 са общински, а 1 – "Чотората", е частен и собственост на син на общинска съветничка на БСП. Точно от този язовир е тръгнала приливната вълна, която е довела до скъсване на стените на останалите язовири.

Язовир "Чотората" е собственост на фирма "ДИЕМ", чийто собственик и управител е Димитър Мутафов. Той е син на Димчо Мутафов и д-р Елена Димитрова, която е общински съветник от квотата на БСП в Камено. Тя е и член на Изпълнителното бюро на БСП-Камено, както и председател на Комисията по екология в Общинския съвет в Камено.

Още: Кукери ще гонят злите сили в Бургас

Още: Две изложби на украинската общност в Бургас ще отбележат три години от войната

Димитър Николов обясни пред Нова телевизия, че когато водата мине критично ниво, има звуков сигнал, предупреждаващ дежурния, който следи какво се случва. Кметът на Бургас потвърди и, че е получен оранжев код за очакваните валежи от НИМХ и са били нащрек. Имахме информация от по-рано, час и половина, като заради тази система изведохме хората. Системата обаче не може да предпази от наводнение, каза кметът на Бургас.

Градоначалникът обясни и, че системата е пилотна и не навсякъде, където в Община Бургас имаше проблеми, е имало датчици – например в Горно Езерово. С този дъжд вече имаме информация къде да разполагаме нови датчици, уточни Николов.

Системата за наблюдение

Системата следи реките в Бургаска община – например Чакърлийска, Изворска и Малката река. Нейните "очи" са 22 хидрометрични станции. Прави обаче впечатление, че към момента няма данни за някои от присъстващите водни басейни - реките Чакърлийска и Малката река, както и язовирите "Погребите" и "Хур дере".

Още: Община Бургас спечели финансиране за два проекта

Още: Бургас чества 147 г. свобода

Основните дейности на системата, която е създадена по проект "Управление на риска от наводнения" (IMFR), финансиран по програма BG02 "Интегрирано управление на морските и вътрешните води", са следните:

1. Разработване на информационна система за управление на водите.

2. Инсталиране на специализирано оборудване за осъществяване на 24-часов мониторинг на водните басейни нa територията на община Бургас.

3. Създаване на възможности за превенция чрез ранно идентифициране на потенциални заплахи, както и създаването на прогнозни модели, които да подпомогнат местната власт и всички заинтересовани страни при вземането на решения за предприемане на мерки, с цел ограничаване щетите от наводнения.

4. Информационната система ще включва няколко основни компонента. Предвижда се да бъдат монтирани сензори и оборудване за осъществяване на 24-часов мониторинг на нивото на водата и количеството валежи, което ще позволява и лесно надграждане за измерване качеството на водата, влажност на почвата и др. Ще бъде инсталиран софтуер за събиране на данни и автоматичното им валидиране. Събраните данни ще се насочват към контролен център. Мрежа от видеокамери непрекъснато ще следи състоянието на реките и морето.

Информационната система представя подробни карти на застрашените територии. Тя дава възможност на Община Бургас да разработва сценарии за точни и навременни действия за управление риска от наводнения, както и да създаде ефективна система за ранно предупреждение, пише в официалната информация за проекта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес