Бургас чества днес, 6 февруари, 147 години от освобождението си от османско иго. Тържествата в морския град започнаха с церемония по издигането на трите флага – на Република България, Община Бургас и Европейския съюз на площад „Атанас Сиреков“. В нея участваха представителни части на трите рода войски, военни от резерва, ветерани, бургаския Духов оркестър, представители на държавната и местната администрация, десетки граждани. Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений и представители на бургаското духовенство отслужиха молебен за благоденствието на свободен Бургас.
Какво предложи програмата на общината?
Още: Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират във филиала на СУ в Бургас
Програмата на Община Бургас, посветена на 147-ата годишнина от освобождението на града, продължи с поднасяне на венци и цветя от кмета Димитър Николов, областният управител проф. Мария Нейкова, председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, общински съветници, заместник кметове, ученици от ПГЧЧ „Васил Левски“ и ОУ „Любен Каравелов“, признателни граждани.
Венци и цветя бяха положени също на Паметна плоча на ген. Ал. М. Лермонтов (ул. „Лермонтов“ № 15) и Паметника на руския лазарет в Приморски парк. Интересна изложба, посветена на Паметника Шипка, бе открита в сградата на Историческа експозиция на ул. „Лермонтов“ № 31. „90 години в 90 снимки. Паметник на свободата. Път във времето“ ще гостува в Бургас до 3 март. Гост на откриването на експозицията бе д-р Чавдар Ангелов директор на Националния парк-музей „Шипка – Бузлуджа“.
Организираните от Община Бургас тържества продължиха с голям фолклорен концерт на ансамбъл ФТА „Никола Гинов“ на площад „Атанас Сиреков“.
Кметът на Бургас Димитър Николов честити и освобождението на града на всички жители и гости. Ето какво написа градоначалникът:
Още: Бургас чества 147 г. свобода
Уважаеми бургазлии,
На 6 февруари честваме една от най-важните дати в историята на Бургас – неговото освобождение. Това е денят, в който градът ни започва своя нов път на развитие, за да се превърне в съвременния Бургас, който всички ние обичаме и който искаме да просперира. На 6 февруари 1878 година в Бургас влиза „летящият отряд“ на полковник Лермонтов и така се слага край на османското иго, продължило пет дълги века.
За това днес се прекланяме пред саможертвата на онези герои, благодарение на които ние, техните наследници, живеем в свободна и независима държава. Днес трябва да си спомним не само за всички тези борци, отдали живота си за родината, но и за онези просветители, които поддържаха жив пламъка в душата на българския народ.
Още: Министърът на туризма твърдо подкрепя Бургас за европейска столица на културата
Това е ден, в който трябва да се поучим от примера на героите, за да имаме силата и волята да се справяме с трудностите, пред които се изправяме в наши дни.
Не трябва да забравяме саможертвата на нашите предци, защото благодарение на нея днес Бургас е един модерен град, който уверено гледа към бъдещето.
Честит празник!
Още: Община Бургас подготвя проект за модернизиране на лодкостоянките