Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изложба „Познато и непознато от бургаския край“ гостува в НИМ

08 октомври 2020, 13:05 часа • 1908 прочитания

От 8 октомври 2020 г. Регионален исторически музей Бургас гостува в Национален исторически музей с изложбата „Познато и непознато от бургаския край“. Изложбата обединява три теми, които разкриват богатото културно наследство на региона.

Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор

Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас

Първата тема е изложбата „Българските бежанци в нашата памет“. Чрез информационни табла и запазени автентични костюми от фонда на Регионален исторически музей Бургас е показана нелеката съдба на нашите сънародници от Източна Тракия, Западна Тракия, Мала Азия и Македония. В изложбата са представени създаването на квартал Сарафово и Бежанският заем от 22.12.1926 г., който страната ни взима за оземляването на преселниците и изграждането на т. н. Шаронски къщи в градовете по южното Черноморие.

Втората тема е посветена на един уникален обичай, характерен за Странджа планина – „Нестинарството – българската магия с огнена жарава“. Автор на изложбата е н. сътрудник Цоня Дражева (1954-2013), която бе и дългогодишен директор на музея в Бургас. Любителите на древния обичай имат възможност да видят и да се запознаят с експонати и фотоси, свързани с магическия танц, изпълняван и днес, в нощта на 3ти срещу 4ти юни в село Българи, общ. Малко Търново. Сред най-известните нестинарки си остава баба Злата, която влизала в жаравата до края на дните си, защото нестинарството е магия – магия на огъня, магия да се ходи по въглени, магия да се свърже човека с един друг свят. Самостоятелно изложбата е гостувала в различни точки и региони в страната – БАН София, ИМ-Каварна, РИМ-Хасково, ЕМО „Етър“, РИМ-Шумен, РЕМ-Пловдив и др., представяна е и в Р Полша.

В третата тема са експонирани автентични носии от фонда на Регионален исторически музей Бургас, които разкриват многообразието от етнографски и етнически групи, живеещи в Бургаски регион. Традиционните женски носии са от Малко Търново, селата Козичино, Факия, Трънак, Есен.

Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града

Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес