Двама души отговарят за язовирите в Бургаска област. Тези двама души трябва и да ги инспектират. Проблемът възниква с това, че язовирите се дават на общините без необходимото финансиране и кметовете не знаят какво да правят с тях. Това заяви ген. Кирил Войнов, бивш директор на Националната противопожарна служба.
По думите му за язовир "Чотората" е имало слягане на стената, но за трагедията в Бургаско трябва да се отчитат и климатичните промени.
Според Войнов инцидентът е станал заради голямото количество дъжд, който е паднал за много кратко време. Той поясни пред bTV, че язовир "Чотората" е бил пълен на една трета. Според него не е възможно от разрушаването на дигите да станат тези наводнения.
Припомняме, че собствениците на 7-те микроязовира, чиито диги се скъсаха при проливния дъжд в Бургаска област, вероятно ще бъдат санкционирани, но не е ясно каква е глобата. Четири от седемте язовира са част от община Бургас, два са в община Камено, а един – в Айтос. Шест от язовирите са общински, а един е частен. И седемте язовира са каскадни, като не са включвани в списъка с потенциално опасни язовири.
По-рано областният управител на Бургас Вълчо Чолаков обясни, че язовирите не са категоризирани като потенциално опасни, защото се намират в отдалечени райони и не представляват пряка опасност за човешки живот. И Чолаков, и регионалният министър Николай Нанков признаха, че ДАМТН са отправили предписания към стопаните на някои от язовирите, но тече досъдебно производство, защото при някои от местата имало дерета и се установява дали са почиствани.