Премиерът Николай Денков обяви, че ще нареди проверка, която ще установи какви са причините за бедствието по Южното Черноморие.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
"Прокуратурата се е самосезирала и това е нейна задача. Отделно, ще наредя проверка, която ще установи какви са причините по отношение на водосборните потоци. Това, което чета в социалните мрежи, е доста повърхностно по отношение на сериозните проблеми. Валежи от 300-340 л на кв м в рамките на 24 часа е природно бедствие. Затова трябва да се гледа и кой е рискът от природата, да се раздели това от риска, създаден от човека. Това разделение трябва да се прави от професионалисти, не от аматьори", обясни Денков, който за трети път отговаряше на въпроси на граждани на живо във Facebook.
Той каза, че проверката относно деретата ще отнеме около 2-3 месеца.
Още: Шефът на пожарната: Не само природата е виновна за това бедствие, а причините са комплексни
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Ситуацията се успокоява
"Тази сутрин отново се чух с хората в щаба в Царево – обстановката постепенно се успокоява, пуснати са токът и водата за битови нужди. Има още проблеми с пътищата. С помощта на хората от МВР и КАТ се изнасят летовниците. Има затруднения заради разрушените мостове", каза Денков.
"Следващите дни трябва да се оценят най-спешните ремонти, веднага ще бъдат отпуснати средства, за да почнат ремонтите през АПИ", добави премиерът.
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Още: Икономическият министър каза как ще се помогне на пострадалите хора в Царево
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Снимка: Meteo Balkans
"Светкавична реакция"
"Реакцията на всички институции в държавата този път беше буквално светкавична. На сутринта след дъждовете имаше 11 екипа, 35 служители, помагащи на хората в рисковите места. МВР помагаше за изнасяне на хората през наводнени пътища. Пожарна безопасност започна отводняванията. От Министерство на труда веднага се включиха с Агенцията по социално подпомагане, за да обяснят на хората какво следва и каква помощ могат да получат. Армията се включи с техника, АПИ превози понтонния мост към Резово", каза Денков относно отговора на кризата.
Каква помощ ще има за пострадалите?
Още: Експерти казаха можеше ли да се предотврати бедствието по Черноморието
"Има поне два вида помощ, за която да се кандидатства веднага. Едната е свързана с поражения в сградите, тя е увеличена 4 пъти тази година – до 1512 лева на домакинство. Още една – до 2500 лева - е за повредени електроуреди.
Казали сме – всичко, от което имате нужда, казвайте и реагираме веднага. Проблем е да се възстановят пътните настилки. Средствата ще ги има. По-сериозен проблем е прегледът на водосборните потоци, деретата, да се вземат мерки", добави премиерът.
Нямаме проблем с липса на техника, увери Денков.
Още: Бедстващ в Арапя: Ако не бяха източили язовира, щяхме да се прочуем световно
Незаконно застрояване?
"Трябва да се спре с презастрояването по морето. Подготвихме миналата година законопроект, забраняващ нови строежи на 100 м от плажните ивици. Сега той отново е част от програмата ни. За жалост, другите политически сили не са на това мнение", каза премиерът.
Още: Бивш екоминистър настоя за по-надеждни системи за ранно оповестяване на населението