Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безводието в България е пряко свързано с изчезването на различни животински видове, твърди орнитолог

10 януари 2020, 11:34 часа • 4142 прочитания

През почивните дни в цялата страна и на територията на Бургаска област ще се проведе зимното преброяване на водолюбивите птици. От 35 години то се извършва едновременно във всички европейски държави.

Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор

Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас

За Actualno.com екологът към Природозащитен център “Пода” и представител на Българското дружеството за защита на птиците Петър Янков обяснява връзката между изчезването на различните видове птици и проблемът с водата: “Изчезването на всеки вид е една стъпка към изчезването на човека. То минава през влошаване на условията на живот. Това, което се случва сега с безводието на различни места в страната, за съжаление, е закономерна стъпка след много десетилетия на безотговорно отношение към природата. Изчезването и на едно място рано или късно води до изчезването и на друго. Това засяга всички и случващото се в Перник е само началото на нещо, което не дай Боже, да дойде до всеки от нас“.

През почивните дни екипи от доброволци ще извършват преброяване по специална методика. Данните се изпращат с помощта на мобилно приложение. Целта е едновременното преброяване на струпалите се през този сезон водиолюбиви птици - диви патици, бели гъски и други видове пернати. През останалото време на годината те са разпръснати и не могат да бъдат преброявани. Сега са във водоемите, които не са замръзнали, а целта е да се разбере какво се случва с популацията им. В Бургаски регион ще се преброяват много щателно трите езера – Атанасовско, Бургаското и Мандренското, местността „Пода“, морският бряг, язовири и някои от реките.

Преброяването се организира от Българското дружеството за защита на птиците: “Ние имаме различни екипи и всеки поема определена група водоеми. Има стандартна методика по която се брои и тя е еднаква за всички европейски страни. Информацията се въвежда в електронно приложение към телефоните и автоматично постъпва в базата данни на Българското дружеството за защита на птиците“, обяснява още орнитологът.

Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града

Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци

Той добавя, че през последните години около Бургас са зачестили появите на розово фламинго, една красива и екзотична птица, към която хората проявяват голям интерес. Негативната тенденция е свързана с изчезването на един вид, който е толкова многоброен, че дори не е бил защитен. Това е патицата кафявоглава потапница. За последните 10 години толкова бързо е намлял нейният брой в целия свят, че вече е включена в списъка на застрашените от изчезване от планетата. За щастие кафявоглавата потапница се среща в Бургаските езера в доста голяма численост.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес