2029 сезонни работници от различни държави са работили в курортите край Бургас това лято, сочат данните на Дирекция „Регионална служба по заетостта“ Бургас. Цифрите са официални, подадени от работодателите за сезонна заетост. Наетите лица са с 500 души повече от миналата година.
Още: Министърът на туризма откри престижен международен конкурс за вино в Бургас
Още: След силната буря: Кран падна на пристанището в Поморие (СНИМКИ)
За Actualno.com директорът на „Бюро по труда“ Живко Янакиев поясни още: “Недостигът на работна сила в туризма е една от причините тя да се компенсира с внос на работна ръка от чужбина. От наетите това лято, 97 процента са от бившото ОНД, а 77 % са украинци или 1554 човека. Следват граждани на Беларус, Молдова, Армения, Киргистан и други от ОНД. Има наети хора и от по-далечни далечни държави, но те са единици“.
Големият проблем в този процес на наемане на чужди работници е квалификацията. Повечето работодатели разчитат това да се случи в процеса на работа, като мислят, че липсата на квалификация не е проблем за някои професии. Затова повечето наети чужденци работят като сервитьори на блок маси. Те само зареждат и отсервират и много малко от тях работят с клиенти.
Такава е ситуацията и с камериерите - една професия, за която също се смята, че може да се работи без обучение.
Още: Кметът на Бургас и министри откриват Световното състезание на вината
Още: Входират в АПИ проект за ремонт на пътя Бургас - Долно Езерово
„Но за да получиш свидетелство за квалификация за камериер трябва да учиш 600 часа в курсове, за сервитьор 300 часа, така че това са професии и обучението е много полезно“, добавя Живко Янакиев, който следи процеса от много години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Малчуганите от бургаските детски градини проявяват кулинарен талант за великденската трапеза
От гледна точка на професионалния състав, това лято най-много са били наетите сервитьори, следвани от камериери, помощник готвачи, работници в кухня и други професии. Има и аниматори – 27 човека, администратори, продавач-консултанти, танцьорки. За Бургаски регион този процес вече е приключил, но за зимните курорти сега започва.
Много от сезонните работници, след приключване на лятото, отиват да работят в зимните ни курорти. Законодателството вече позволява да се удължи техният престой с до 9 месечна заетост. Работодателите могат да направят съответните стъпки в тази посока, ако държат на определени служители и искат да ги задържат.
Още: Водна база с атракции става част от къмпинг фестивала в Бургас
Още: Десетки млади художници се включват в голямото рисуване за Цветница в Бургас