Живеещите в столичните квартали Враждебна и Челопечене блокираха пътя към депото за отпадъци до столичния квартал. Протестиращите настояват сметището да бъде закрито, предаде БНР: Ето какво казват хората:
Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София
Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)
„Това нещо трябва да приключи - изхвърлянето на тези нерегламентирани боклуци и всякакви гадости и затрупването им със земна маса. И да се изчисти.“
„И то не какви да е боклуци, а опасни боклуци, които се разлагат стотици години напред. Ще има и следващи протести, докато не започне някакъв разговор за решаване на проблема.“
Мартин Стоянов от Инициативния комитет във „Враждебна“ обясни:
Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)
„Нагоре от кота нула 15 метра камара с боклуци, това са стотици хиляди тона боклук. Ние това нещо вече няма да го търпим, защото тоя протест не е от лятото, тука говорим за години назад протестни действия. По проекта, който ние сме го чели, сме го изискали и са ни го дали, трябваше да има десетки хиляди дървета засадени и езера, атракциони и т.н. Не само че не се случва, явно рекултивацията те я възприемат като затрупване на отпадъци, пластмаси и всякакви други с пръст. Ние ще протестираме, докато това нещо не се изчисти“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отстраненият кмет на "Слатина": Да имаш дял във фирма е все едно да имаш акция от Facebook
Още: Васил Терзиев: Кметът на “Слатина” е един от най-добрите хора, които познавам, битката продължава
Отговорът на Столична община:
"Третирането на едрогабаритни и смесени строителни отпадъци на площадката в кв. „Враждебна“, се извършва от „Софинвест“ ЕООД. Всички дейности и количества са в съответствие с изискванията, заложени в разрешителното, издадено с решение на директора на РИОСВ-София, който осъществява и контрола по изпълнението му.
На територията на площадката не се приемат битови отпадъци от сив контейнер, както и разделно събрани отпадъци от опаковки, а пластмасата, хартията, дървесния материал и др. рециклируеми отпадъци, които постъпват са част от смесения строителен или едрогабаритен отпадък. Тези отпадъци впоследствие се подлагат на ръчно сортиране в обособена зона и се съхраняват на отредените за това зони до предаването им за последващо третиране на други фирми извън територията на площадката. Отговорни длъжностни лица осъществяват директен, визуален контрол на всяко МПС, както и контрол по документи на товара. При констатиране на отклонения, превозните средства не се допускат на площадката.
Още: Прекратиха правомощията на кмета на столичния район "Слатина" Георги Илиев
Още: Читалище в село до Самоков отбеляза 152 г. от гибелта на Васил Левски
Столична община предприе действия за изграждане на нова площадка за третиране на едрогабаритни отпадъци, локализиране на нарушени терени, които да бъдат рекултивирани и изграждане на нови площадки за третиране и временно съхранение на строителни отпадъци. След приключване на всички законови процедури и въвеждането им в експлоатация, Столична община, съвместно със „Софинвест“ ЕООД, ще премине към финален етап на рекултивация на площадката в кв. Враждебна. Ще се запази само площадката за третиране на строителни отпадъци, а зоната за оползотворяване на инертните отпадъци ще бъде рекултивирана до паркова зона".