Ръководената от главния прокурор Иван Гешев прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) изглежда изобщо не бърза да отговори на настояването на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши по най-бързия начин да бъде запълнена българската квота за европейски делегирани прокурори.
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице
В сряда, 2 юни, прокурорската колегия прекрати старата процедура за избор на делегирани прокурори, които ще работят в България по случаите на крупни злоупотреби с европари, предаде в. "Сега". На заседанието на Прокурорската колегия стана ясно, че тепърва ще се мисли за нова процедура. Това означава, че ако новата процедура бъде стартирана по време на някое от следващите заседания на колегията, тя няма да приключи преди края на лятото.
Първата процедура беше открита на 17 декември 2020 г. и приключи на 13 февруари 2021 г. с номинирането на 10 кандидати за делегирани прокурори. Европейската прокуратура (ЕППО) обаче отхвърли шестима от тях.
На първия конкурс за позицията се явиха над 30 претенденти, но колегията даде положителен вот за 10 от тях. "По правилата на Закона за съдебната власт нямаме магистрат, който да е получил 6 и повече гласа и не може да предложим други кандидати в така проведената процедура", каза членът на колегията Огнян Дамянов по време на заседанието в сряда. Затова, по думите му, на този етап единственият вариант е колегията да прекрати процедурата. "Едва след като решението за прекратяване на процедурата влезе в сила, защото има възможност някой от колегите да го обжалва, ще обсъждаме дали да откриваме нова процедура и промяна на правилата, която за мен е наложителна", каза Дамянов, цитиран от Lex.bg. Стефан Петров допълни, че и от румънските 15 предложения от ЕППО са назначени само 6. Всъщност истината е, че досега ЕППО освен шестимата български е отхвърляла единствено един кандидат от Литва.
Още: Активна регистрация и сканиране на бюлетините: Промените в изборните правила минаха на първо четене
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Калина Чапкънова също посочи, че трябва да се променят българските правила за избор, тъй като един от мотивите за отхвърлянето на номинираните е, че нямат прокурорски опит. ЕППО не иска да работи с прокурори от районно ниво, съдии без наказателен опит и следователи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
В крайна сметка прокурорската колегия единодушно прекрати процедурата, а за нова ще мисли на по-късен етап.