Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Уважаван български лекар: РНК ваксината на Pfizer показва учудващо малко странични ефекти

10 декември 2020, 08:55 часа • 8886 прочитания

Противно на мненията, че ваксината на BioNTech/Pfizer е нова, всъщност има няколко ваксини, създадени на база информационна РНК технология, но се ползват ограничено. Това заяви д-р Аспарух Илиев, завеждащ Лабораторията по инфекции на мозъка на Университета в Берн.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Не е вярно, че ще ваксината ще промени генетичния ни код – РНК е един междинен продукт, който след време излиза от организма, категоричен беше д-р Илиев.

Когато една ваксина се тества, се следи абсолютно всичко, което става с доброволците – дори какво е настроението си. Ваксините показват обикновено ефектите си от 2 до 3 месеца – ваксините вече не се правят по старите методи от средата на XX век, като тази за полиомелит. Разбира се, странични ефекти има – вдигане на температура, зачервяване на мястото на убождане. Учудващо малко странични ефекти виждаме, каза д-р Илиев пред Нова телевизия.

Що се отнася до това какво се случва, ако се постави ваксина на заразен, д-р Илиев посочи, че „ефектът на ваксинацията не стимулира съпътстващото заболяване”. Има едно правило – когато не сте напълно здрав, е хубаво да се изчака, подчерта лекарят.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Винаги има риск ваксината да не е ефективна, но данните например на Moderna показват, че ще прекарате по-леко заболяването, заяви лекарят.

Надяваме се ваксината да действа по-дълго от половин година. Мит е, че имунитетът след прекаран COVID-19 е завинаги, смята д-р Илиев. И изрази известни резерви специално за ваксините с аденовирус (т.нар. векторни ваксини), каквато е тази на Оксфордския университет и AstraZeneca, както и руската "Спутник V".

Припомняме, че вече излезе предварителен доклад за свойствата на ваксината на BioNTech/Pfizer. Интересното там е, че при 38 000 доброволци, участвали в третата фаза на клиничните проучвания, има 6 починали – 2 от тях са получили ваксина, а 4 от починалите са в плацебо групата. Случаите на двамата починали, които са получили ваксина, са следните: един участник с атеросклероза и затлъстяване е починал три дни след първата доза от лекарството, а друг участник е претърпял сърдечен удар 60 дни след поставяне на втората доза.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Съгласно предварителния доклад, рисковете при двете групи – тази, действително получила ваксина и тази с плацебо, са сходни. Хотата в групата на ваксинираните са били застрашени от 0.5% риск от по-тежки странични ефекти, докато този риск при плацебо е бил 0.4%. Най-много оплаквания има от сърдечни проблеми (0.1% риск и в двете групи), нервни проблеми (0.1% и при двете групи), инфекции и инвазии (0.1% и при двете групи).

Още: Безопасна ли е ваксината на Пфайзер?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес