Семерджиев категоричен: Няма опасност за здравето на хасковлии

21 април 2017, 10:06 часа • 1683 | прочитания

Към момента няма риск за здравето на жителите на Хасковския регион,използвали вода с повишено съдържание на уран и алфа-частици. Това заяви министърът на здравеопазването Илко Семерджиев по време на изслушване в Народното събрание.

Още: Две стойностни заглавия "Лазарица" и "Кълбовидна мълния" ще се играят следващата седмица на софийска сцена

Още: Започва записването за първия спортен маратон "Марица 5" организиран в Димитровград

Министър Семерджиев запозна депутатите с цялата хронология на събитията през последния месец, след като на 6 април бе получен сигнал за завишено съдържание на уран и алфа-активност във водата на Хасковския регион.

Към момента здравен риск не съществува, оценките след получаване на окончателните резултати от изследванията ще бъдат направени достатъчно бързо и ще бъдат съобщени на обществеността.

„Предвид, че питейната вода се влага като суровина в производството на хранителни продукти не се предполага съществуването на здравен риск за населението", обясни той. „С цел на защита на здравето на населението органите на държавния здравен контрол контролират изпълнението на всички препоръчани мерки", допълни министърът.

Още: РИОСВ: Показателите за качеството на атмосферния въздух в Димитровград са в норма

Още: Заради високи сметки за ток: Къщи-музей затварят в Хасково

„Доставянето на питейна вода чрез водоноски се извършва от помпена станция Войводово, РЗИ Хасково осъществява контрол и на водата, доставяна чрез водоноски", уточни Илко Семерджиев. „Изготвя се междинен доклад относно създадената ситуация, който ще съдържа конкретни препоръки за засилване на проверките и контрола на водоизточниците, особено в близост до закрити уранови мини", заяви той.

„Към момента не намираме, че има даден риск за водата в Хасково. Но трябва да минат всички проби, които са дадени за биологични изследвания, а времето за това е между 2 и 3 месеца оптимално. Рисковете ще бъдат по-конкретно докладвани след около месец и половина-два месеца", подчерта още Илко Семерджиев.

 

 

Още: Коледна трапеза, приготвена от Иван Звездев очаква Димитровград

Още: Грейнаха светлините на най-голямото живо Коледно дърво в Европа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес