Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ДБ видяха "някои допуснати неточности" от страна на ДНСК за "Златен век"

23 ноември 2019, 11:35 часа • 2375 прочитания

Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) разпространи становище по повод искането на кмета на район „Лозенец“ за премахване на обект „Златен век“ като незаконен строеж. Във връзка с някои допуснати неточности от ДНСК, от политическото обединение "Демократична България" (ДБ) правят някои уточнения в позиция, изпратена до медиите.

"Няма практика на Върховния административен съд (ВАС), от която да се прави изводът, че „десетгодишният срок спрямо издаденото разрешение за строеж ще изтече през 2028 г.“ В тази част от позицията си ДНСК всъщност цитира част от мотивите на решението на първоинстанционния съд, отменил заповедта за спиране на обекта. Съдът, без връзка с предмета на делото, е въвел в мотивите си разсъждения за това, че заповедите за допълване на разрешението за строеж с преработки на инвестиционния проект са и негова презаверка за срок от десет години. Това решение не е влязло в сила, а споменатите мотиви нямат обвързваща сила. Твърдението, че допълването на разрешението за строеж е и негова презаверка освен това, е явно несъстоятелно.

Презаверка на разрешение за строеж може да се прави, когато то е загубило правно действие, а допълване – при наличие на действащо разрешение, т.е. презаверката и допълването не могат да съвпаднат по време.

Това са два съвършено различни правни института, които изискват различни предпоставки, процедури и такси. Ако се приеме, че първоинстанционният съд е прав, например, излиза, че арх. Здравков не е събрал таксите за презаверка към заповедите си за преработка, които възлизат общо на около един милион лева.

Отново подвеждащи са твърденията на ДНСК, че съдът разглежда спор за законност на сградата. Спорът пред съда е повдигнат по повод спиране на строежа, което може да продължи след премахване на причините за спирането. Ако строежът обаче е извършен без действащо разрешение за строеж, той е незаконен, не може да бъде узаконен и подлежи на премахване. Висящият в момента съдебен спор не препятства произнасяне на ДНСК за законността на обекта.

Началникът на ДНСК е изискал главният архитект на Столична община да даде становище за обект „Златен век“. Арх. Здравков не се съобразява с това вече шест месеца.

Кметът и главният архитект на общината дължат на обществото позиция за законността на обект „Златен век“, завършва позицията на "Демократична България".

Още подробности по темата четете тук.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес