Среднощното заседание на правната комисия на парламента по поредните "спешни" промени в Изборния кодекс малко преди провеждането на избори доведе до още две значими промени, като всички изменения влизат днес (14 февруари) на второ четене в пленарно заседание.
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
По отношение на номерата на партиите в бюлетините и номерата на преференциите за кандидатите беше взето следното решение - номерата на партиите ще започват от 1 и ще са до 100, а на отделните кандидати - от 101 нагоре. Предложението беше на депутата от ГЕРБ и председател на правната комисия Данаил Кирилов, като той първоначално искаше партиите да нямат номера, но опасността това да се превърне в косвен образователен ценз го накара да промени идеята си.
Освен това беше въведен долен праг за броя гласове, които са нужни за разместване на листите за евродепутати, народни представители и общински съветници, пише в. "24 часа". Предложението беше на ДПС - от Йордан Цонев и Хамид Хамид, като беше подкрепено де факто единодушно.
За разместване на листата за евродепутати ще са нужни преференции, които са равни на националната изборна квота, при избори за Народно събрание - на районната квота, а при местните - на общинската. Според експерти това означава, че за да се размести листа за евроизборите ще са нужни около 130 хил. преференции, за парламентарни - 17 хил., а при вот за общински съветници в София - 6 хил.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Тази промяна предизвика възмущението на зам.-председателя на ВМРО Искрен Веселинов. Той и ВМРО са категорични - това е отмяна на преференциалния вот!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
За финал обаче не мина предложението на "Воля" да има видеонаблюдение в секционните избирателни комисии (СИК) в деня на изборите и след това при броенето на бюлетините.