Парламентът прие процедурни правила за избор на председател и членове на Антикорупционния орган.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Основният момент в процедурата беше дали в крайна сметка депутатите ще изискат имуществото на новия антикорупционен председател да бъде проверено още докато той или тя е кандидат, а не чак след като стане председател. В крайна сметка такова нещо няма да има - при главен мотив, че проверка се прави за лица, заемащи висши публични постове, а когато си само кандидат, още не си на поста. А въпросът беше плахо повдигнат на ниво комисия, но и там нямаше желание да има промяна - припомнете си в този материал!
"За" правилата гласуваха 150 народни представители, "против" - 0 и "въздържали се" - 3, с което те бяха приети. Антикорупционният закон гласи, че Комисията е колективен орган, който се състои от петима членове - председател, заместник-председател и трима други членове.
За председател на Комисията се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо образование и най-малко 10 години юридически стаж. Процедурните правила предвиждат предложенията за кандидати и председател на КПКОНПИ да правят от народни представители и да се внасят в писмена форма чрез деловодството но на Народното събрание до Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в 14-дневен срок.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Изслушването на кандидатите се провежда на открито заседание на комисията, което се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. Според правилата кандидатите се проверяват за принадлежност към разузнавателните служби на Българската народна армия и Държавна сигурност. Изборът се извършва от парламента. Съгласно правилата гласуването ще се извършва поотделно за всеки кандидат по поредносттата, определена в списъка. За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът получил най-много гласове „за“. В случаите, когато никой от кандидатите не получи необходимите гласове правилата предвиждат да се проведе повторно гласуване, в което да участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за“. Ако и при повторното никой от тях не получи необходимите гласове, парламентът приеме решение за откриване на нова процедура за избор.
Агенция "Фокус" припомня, че Пламен Георгиев подаде оставка като председател на КПКОНПИ на 31 юли 2019 г. Оставката му бе депозирана в последния работен ден на парламента преди ваканцията на депутатите през лятото. На 4 април тази година президентът Румен Радев оттегли доверието си от Георгиев. Той бе избран да оглави Антикорупционния орган на 8 март 2018 г. „За“ избирането му гласуваха 148 депутати, 66 бяха „против“, а 4 се въздържаха. Председателят на комисията бе предложение на ГЕРБ.