Продуктите по БДС (Български държавен стандарт) залежават по щандовете на магазините, тъй като са прекалено скъпи за обикновения българин.
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Най-голям е сривът при месото със стандарт „Стара планина". Въвеждането на стандарта за месните продукти отпуши пазара за истинските кюфтетата и кебапчетата. След избухналия скандал за открита соя в продуктите на 4 фирми дойде залезът на тези продукти, съобщава БТВ. През 2010 г., когато стандартът влезе в сила, 112 фирми и магазини купиха логото „Стара планина". Към днешна дата техният брой се е свил до 22.
Месопреработвателят Кирил Вътев разказа пред телевизията, че преди скандала със соята неговата фирма произвеждала по 90 тона продукти по стандарт на месец, докато сега количеството е паднало до 5-6 тона.
Д-р Камен Николов от Българската агенция за безопасност на храните призна, че има значително намаление при производството и заради по-високата цена, която стандартът налага. „А не е тайна, че покупателната способност на българина не е най-висока,” допълни той.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
В цеха на Иван Воденичаров продукти по стандарт вече не се произвеждат. Отказва се след скандалните министерски твърдения за открита соя, преди повече от две години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
„Така бяха засегнати и всички фирми, независимо дали са членове на асоциацията на месопреработвателите. Аз не мога да повярвам, че има производител, който може да си позволи да излъже при тази жестока конкуренция, при това свито потребление,” коментира той.
При част от продуктите количествата произведени храни по стандарт все пак се запазват. Такъв е случаят с хляба и лютеницата, а при кашкавала се отчита ръст.
По данни на Агенцията по храните част от първокласните храни се харчат добре и на чуждия пазар, където търсенето на традиционни български храни е голямо.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)