Граждани от 17 български града излизат на масов протест срещу приемането на ACTA в България.
Това ще стане днес, като акцията е част от световния ден за протест срещу АСТА и такива в повечето европейски държави.
Протести срещу приемането на Търговско споразумение за борба с фалшификациите – ACTA се организират в София, Варна, Бургас, Пловдив, Кърджали, Хасково, Ямбол, Разград, Русе, Габрово, Велико Търново, Казанлък, Стара Загора, Пазарджик, Видин, Перник и Сандански.
Протестното шествие в столицата е с началната точка от Пилоните на НДК в 11:00 часа, уточнява БГНЕС.
Шествието ще мине по булевард "Витоша" – булевард "Тодор Александров" – площад "Независимост" – булевард "Цар Освободител" и ще се спре на площада пред сградата на Народното събрание.
Едно от най-многочислените събития на противници на ACTA във Facebook, носещо името "Протест срещу приемането на ACTA в България", вече има близо 54 хиляди привърженици, които са заявили, че ще присъстват на протеста.
Групата в социалната мрежа "Ние казваме "НЕ" на ACTA! / Bulgaria says "NO" to ACTA!" има близо 23 хиляди членове, където дори собственици на сайтове заявяват, че ще ги спрат за ден в знак на протест.
Онлайн общността Avaaz откри подписка срещу спорното споразумение, в която до момента са се подписали над 2 милиона души. Европейската петиция "Кажи "НЕ" на АСТА" е събрала над 3,5 хиляди подписа.
Организаторите на протестната демонстрация срещу АСТА заявяват, че протестът им ще бъде мирен. Те призовават участниците да носят собствени плакати, но свързани само и единствено с ACTA.
Организаторите са категорични, че няма да допускат никаква друга политическа агитация, и въпреки че ще се раздават хартиени маски на Anonymous, като част от хореографията на самия протест, те напомнят, че при искане от полицията, маските ще бъдат свалени.
На 26 януари тази година, представителите на 22 страни членки на ЕС, сред които и България, подписаха на среща в Токио АСТА.
Новината за това, че България подкрепя противоречивото търговско споразумение за дни обиколи интернет пространството и предизвика негативната реакция на редица граждани, потребите в интернет, неправителствени организации, блогъри, музиканти, кинаджии и политици.
Anonymous дори хакнаха интернет страницата на българската организация за авторски права ПРОФОН, която заедно с още няколко организации като Музикаутор, Театъраутор, Артистаутор, както и продуцентски компании се обърнаха на 3 февруари с отворено писмо до председателя на НС и министри в подкрепа на АСТА.