Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Габрово се съхраняват осем писма на архимандрит Йосиф Соколски

25 септември 2014, 14:40 часа • 35124 прочитания

Регионалният исторически музей съхранява осем писма на възрожденския духовник архимандрит Йосиф Соколски, писани до еснафите, епитропите, градоначалниците и обществото в Габрово през 60-те и 70-те години на 19-ти век. Те са експонирани като културна ценност на месец септември, информираха уредниците в музея.

Още: "Укрепете самочувствието си" - Психотерапевт № 1 на Германия показва как да приемем себе си и да общуваме уверено

Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.

Писмата са писани, докато Йосиф Соколски пребивава в Киевско-Печорската лавра. В две от писмата, изпратени през 1863година до "еснафите и почитаемото общество в Габрово" архимандритът отправя молба да не забравят създадения от него Соколски манастир край Габрово, а година по-късно напомня на градоначалниците и на манастирските епитропи да създадат духовно училище в манастира. Няколко писма са адресирани до "кир Илия в Габрово", за когото историците предполагат, че е чорбаджията Илия Видинлиев, а друго писмо е до "кир Раю кехая от Казанлък".

Архимандрит Йосиф Соколски е роден с името Иван Марков в края на 18-ти век в колиби Нова махала /сега квартал на Габрово/. Духовникът, замонашен под името Йосиф през август1806 година в Троянския манастир, е създател на двата габровски манастира - Соколският манастир /1833/ и Девическият манастир /1836/, разрушен от тоталитарната власт през 1959година. Архимандритът е бил игумен на Соколския манастир през периода 1833 - 1866 година, а голямата му цел, за която често напомня в писмата си, е била в манастира да има духовно училище.

Наред с посветеността му на напредъка на двата габровски манастира, Йосиф Соколски прави препис на житието на великомъченика Свети Онуфрий Габровски и го донася за съхранение в родния си град, а през 1835 година дава благословията си в Соколската Света обител да заседават съзаклятниците от Велчовата завера.

Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"

Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал

Снимка: архив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес