Казусът със ски зоната в Национален парк "Пирин" влиза в поредна фаза, след като в сагата се намеси и главният прокурор Сотир Цацаров.
В ефира на "Шоуто на Слави" миналата седмица Цацаров се обърна към правителството с ултимативна бележка - кабинетът или да промени концесията на ски зоната, или да очаква да бъде потърсена наказателна отговорност заради извършени нарушения по концесионния договор "след 2-3 месеца".
Междувременно министърът на околната среда и водите Нено Димов обяви, че тази или следваща сряда ще внесе в Министерски съвет искане за мандат да преговаря за промяна на концесията.
Според коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ предложението на обвинител номер едно противоречи на закона и Димов ще наруши правилата, ако го последва. Екозащитниците се аргументират в подробно писмо, изпратено до медиите, защо това е така, като аргумент номер едно е, че Димов ще предложи разширение на концесията, което по същество погазва различни норми.
По същество
Ако прокуратурата е открила нарушения от страна на „Юлен“ АД - концесионер на ски зона Банско в Национален парк "Пирин", защото, според еколозите, концесията е незаконно увеличена и по този начин е нанесена щета на парка и интересите на обществото, то трябва да започне разследване за нарушение на чл. 278в от Наказателния кодекс (касае унищожаването - съзнателно или не, на защитена територия). Природозащитниците припомнят, че обемът за застрояване в парка е определен с териториално-устройствен план (ТУП) и е 99,55 хектара. Според чл.9 и приложение 4 на договора стойността на концесията е 37 305 480 лв., а Законът за концесиите и европейската Директива за концесиите позволяват промяна в действащ договор за концесия само в следните случаи:
- Ако има подобна клауза в договора и за не повече от 10% от стойността на концесията;
- При извънредни обстоятелства, но не повече от 50% от първоначалната стойност на концесията;
- Ако се налага ново строителство, но за не повече от 50% от първоначалната стойност на концесията.
Според представителите на "За да остане природа в България" в контракта за ски зоната няма клауза за преразглеждане, а допълнителната инвестиция в размер от 50% от първоначалната е надмината от концесионера още преди 10 години, което практически означава, че договорът не може да се промени законно.
Еколозите считат, че предложението на Сотир Цацаров показва, че "той не изпълнява служебните си задължения да следи за законността в държавата. Недопустимо е Цацаров да се заканва, че ще търси наказателна отговорност, ако не се наруши закона, от което реална облага ще получи именно концесионерът на ски зона Банско и от това ще настъпят значителни последици, като се узаконят вредите, нанесени на Национален парк "Пирин". "За да остане природа в България" напомня, че ако някой от обектите в ски зоната в Банско няма подробен устройствен план (ПУП), технически проекти и разрешение за строителство, трябва да бъде премахнат без уговорки.
Природозащитниците посочват, че Нено Димов и повереното му ведомство "не знаят каква площ на ски зона Банско самото министерство е оценявало с решението си за концесията на 19 юли 2000 година". Според тях това означава само едно - че решението на министър Евдокия Манева е незаконосъобразно и трябва да бъде отменено, заедно с концесионния договор. По същото време заместник на Манева е точно Нено Димов.