Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природозащитници: Под предлог, че пазят Банско от наводнение, багери правят ски път

01 декември 2016, 13:06 часа • 1653 прочитания

За нарушение на Закона за защитените територии по отношение на Национален парк "Пирин" алармира неправителствената организация "За да остане природа в България".

Според природозащитниците багери модифицират коритото на река Глазне в Национален парк "Пирин", което е забранено от Закона за защитените територии. Официално машините са там, за да бъде предотвратена опасността от наводнение на Банско.Те бяха пуснати, след като в 9 ноември придошлата река Глазне  отнесе част от ски пътя от Бъндеришка поляна до Банско.

За да работи тежката техника, са необходими разрешителни по Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие. Всяко вмешателство по реките следва да е било надлежно разрешено от Басейнова дирекция, но информация за издадено разрешително не се открива на сайта ѝ, твърдят природозащитниците. Дори тайно да са издадени такива разрешителни, това противоречи на забраната за корекции на реки в Национален парк "Пирин" и за строителството на ски писта, която не е предвидена в концесионния договор и в плана за управление на парка, посочват от "За да остане природа в България".

Друг съществен проблем е фактът, че багерите изгребват камъни от дъното на реката и ги натрупват отстрани под формата на диги, за да защитят спорната ски писта. По този начин не просто се унищожава естествения характер на природата, но и речното корито е изложено на по-силна ерозия. Скоростта на водата се увеличава и тя по-бързо ще стига до града. Така същият проблем с наводненията ще се явява отново и отново при по-високи води, убедени са природозащитниците.

Междувременно камиони и тежка техника насипват, разширяват и заравняват ски пътя, за да го възстановят, но и за да направят импровизирани диги от натрупани камъни и пънове. Според природозащитниците справки на институциите показват, че изграждането на тази ски писта с ширина около 20 м и дължина 5219 м на мястото на съществуващата туристическа пътека (с ширина 7 м) не е предвидена в плана за управление на Национален парк Пирин и никога не е разрешавана.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес