Комисията по петициите в Европейския парламент затвори подписката срещу изграждането на магистрала "Струма" в района на Кресна. Това означава, че документът няма да се придвижва повече в Европарламента и на разглеждането на петицията няма да бъде даван ход, съобщава в. "24 часа".
Още: Община Благоевград заедно с приюта за бездомни животни с призив „Бъди пазител, подай сигнал“
Още: Община Благоевград посреща 2025 г. с празничен концерт
Причината за решението е становището на евродепутатите, че Европейската комисия следи и отговаря за проекта, особено за екологичните му последствия. А представител на ЕК, изслушан по време на заседанието, посочи, че Брюксел вече е поставил въпроси на българските власти и очаква отговори.
Припомняме, че преди две седмици редица медии, считани за гравитиращи около властта, излязоха със заглавия, че Радан Кънев опитва да осуети проекта, който предвижда в едната посока АМ "Струма" да минава директно през Кресненското дефиле. Кънев тогава отрече и посочи, че петицията си има вносители, които са и нейни двигатели - Димитър Василев, като физическо лице, и неправителствената коалиция "За да остане природа в България". Подалите петицията считат, че проектът трябва да бъде спрян отчасти по екологични съображения, отчасти и защото слага край на дребния бизнес в региона.
"Говорихме и за жертвите по пътищата. Мнозинството беше за затварянето на петицията”, разказа евродепутатът Емил Радев, който е присъствал на заседанието на комисията по петициите и който е в ЕП като член на ГЕРБ. Припомняме, че при споровете защо няма втора кандидатура за главен прокурор Бойко Борисов лансираше неговото име като евентуална кандидатура.
Още: Кметът на Благоевград и бранш си стиснаха ръцете за промените в туристическия данък
Още: Община Благоевград обяви ден на почит към паметта на загиналите младежи
В момента държавата кандидатства за отпускане на над 500 млн. лв. в следващия програмен период за довършване на "Струма", като на проекта е даден ход и вече е избрана фирма, която да проектира и строи 13 км от общо 25-километровото ново трасе. Евентуално спиране на проекта би могло да доведе до връщане от България към ЕС на средствата, платени за построените вече участъци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Определиха номинациите за „Спортист на годината“ 2024 г. в Благоевград
Още: Община Благоевград с нова политика за гробищните паркове
Основните проблеми пред бъдещето на еврофинансирането на АМ "Струма" бяха обобщени и от Кънев, който публикува писмо на Генерална дирекция "Градско и регионално развитие" на Европейската комисия до Галина Василева, директор на дирекция "Координация на програми и проекти" Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Големите проблеми, които Брюксел вижда, са следните - липсата на ОВОС за този проект и това, че българските власти предвиждат 7 тунела в участъка на Кресненското дефиле, а ОВОС има за само 5 - подробности вижте в този материал! Всъщност в писмото Брюксел излага тезата, че през Кресненското дефиле няма нужда да има магистрала, а обикновен път, защото интензивността на отсечката е много далеч от тези на АМ "Тракия" и АМ "Хемус" - между 4 и 2 пъти по-малко за денонощие (12 200 автомобила през Кресна : 28 230 автомобила по "Хемус" между София и Ботевград : 42 641 автомобила по АМ "Тракия" между София и Пловдив). ЕК смята и, че България не е защитила в достатъчна степен необходимостта през Кресна да минава магистрала, както и че тя ще има много завои заради естеството на терена, което ще доведе до повишена опасност от катастрофи.