Продължава укрепването на свлеклия се преди 3 дни скат на ГП Е-79 в Кресненското дефиле. Освен това предстои обрушване на опасния участък.
Свлачището е разчистено. В момента се копае временен път, за да качат багер-чук върху свличащия се скат.
Рано сутринта на 5 март се свлече около 50 куб. м. скална маса и затвори и двете платна на главния път. От четвъртък сутринта движението се осъщестява по стария път между свлачището и река Струма.
Вчеря багер започна прокопаването на временен стръмен път, за да се достигне до върха на свличащия се постоянно през последните години скат. Пътят се прави, за да се изкачи върху ската багер-чук. Той ще разбива отгоре двата нестабилни скални ръба в началото на склона.
Докато му проправят пътя, багерът-чук разбива скалите между свлачището и стария път, по който в момента се осъществява трафика. Участъкът се разчиства, за да се отвори място за материала, който багера ще сваля от ската.
След стабилизирането на времето ще започна най-мащабното обрушване на Кресненското дефиле, каза пред БГНЕС областният управител Бисер Михайлов.
На около 500 метра след свлачището, паднало в четвъртък, има друг опасен участък. Той се свлече на два пъти на 6 и 7 февруари. Това стана при Османската чешма, където също има разширение на пътя за паркинг и така бе избегнато спирането на трафика.
Реално Кресненското дефиле не е обрушвано от 35 години. Преминаването на автомобилите през 15-километровия участък за водачите е "руска рулетка". За щастие до сега при всичките свлачища - кални и скални, няма пострадали.
След двете свлачища от 6 и 7 февруари започна оглед на опасните участъци от специалисти на Областно пътно управление. След тези огледи е възложено изготвянето на технически задания за обрушване на надвисналите над Е-79 скали.
Веднага след стабилизирането на метеорологичните условия ще започне обрушването на опасните скатове. Те с в участъка от входа на дефилето откъм Симитли до разклона за с. Стара Кресна.