14-те общини на Благоевградска област са лишени от достъп до Оперативна програма „Околна среда“. Това според кмета на най-голямата община Атанас Камбитов е тема, която касае и бизнеса, и гражданите.
„В момента ние губим огромни средства, около 300 млн. лева. Само за Благоевград са между 75 и 90 млн. лева. Неизпълнявайки условието за консолидация, ние не сме допуснати до оперативната програма, без да имаме вина“, е казал кметът по време на гражданския диалог „Европа в нашия дом“, проведен в Благоевград.
В него са участвали евродепутатът Андрей Новаков, регионалният министър Петя Аврамова, областният управител Бисер Михайлов, народни представители.
„Може би трябва да се обединим около идеята, поетапно, целево да бъдат отпускани средства за най-невралгичните точки в общините. Да се направи обща план сметка и да може да се разчита на средства от републиканския бюджет“, е казал Камбитов.
По думите му при реализирането на проекти по ОП „Региони в растеж“ също има трудности, заради липсата на достатъчно средства за обновяване на ВиК-инфраструктурата.
„Ние правим улична настилка, тротоари, но програмата не финансира ВиК-инфраструктура. Това означава, че за да привлечем пари по ОПРР, трябва да осигурим средства за ВиК, което не е по силите на общините. От друга страна там, където е компроментирана ВиК-мрежата, ние не можем да гарантираме устойчивост. Проблемите са много, трябва с общи усилия да ги решаваме поне частично“, е допълнил кметът Камбитов.
Област Благоевград се състои от 14 общини. От тях 12 са обединени във ВиК-асоциация, чийто председател е областният управител Михайлов. В нея обаче не участват общините Сандански и Кресна.
Кресна има свое общинско дружество „ВиК“ ЕООД. Капиталът на водното дружество в Сандански „УВЕКС“ също е 100% собственост на общината, но то доставя питейна вода на два ВиК-оператора – в Петрич и в Сандански.