Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо 14 години гледаме "още от същото" в българския футбол? Говори Теодор Борисов (ВИДЕО)

29 ноември 2024, 14:50 часа • 4256 прочитания

13 години Лудогорец е тотален хегемон в родния футбол. "Научно обяснение" на това явление в Студио Спорт на Actualno даде спортният журналист, доктор по история с дисертационен труд на тема „Спортът като политика и пропаганда в България през 60-те - 80-те години на XX век“, автор и съавтор на няколко книги - Теодор Борисов.

Още: Бивш треньор на "сините": Отдръпнах се от Левски заради нещата, които се случиха с мен там

Още: Левски се развихри! Близо е до взимането на трети нов

Причините за хегемонията на Лудогорец

"Има си логично обяснение за доминацията на Лудогорец. "Орлите" имат съвсем малко допуснати попадения, което контрастира с това, че получиха 7 гола от Карабах вкъщи. Лудогорец се състезава сам със себе си, гостуванията му са на "Хювефарма Арена", но това дава отражение в Европа", заяви Борисов и припомни как Атлетик Билбао обърна разградчани за минути.

"Има два типи хегемонии - с течение на времето едната става противопоказна за местния футбол, а другата - с натрупването достига някакъв успех", смята спортният журналист, който защити тезата си с примери. "Историята ще покаже каква ще е ролята на Лудогорец за българския футбол. Феновете на софийските отбори обвиняват хората в Разград, че те са довели българския футбол дотук, но за 13 титли все е трябвало да победиш някого", допълни той.

ВАР-ът на Actualno

Още: "Палачът" на Стипич изрази надежда за Томаш: Дано шефовете на ЦСКА му дадат шанс

Още: Проблем след проблем за Томаш: Звезда на ЦСКА се контузи

Гунди вкарва за ЦСКА

Теодор Борисов коментира по кои критерии са изостанали Левски и ЦСКА и сравни столичните ни клубове с румънските грандове. По време на интервюто в Студио Спорт на Actualno имаше време и за лирическо отклонение, свързано с попадение на Георги Аспарухов-Гунди с екипа на ЦСКА.

ОЩЕ: Шедьовърът за Гунди зададе тон за още обединяващи филми! Кой е следващият?

"Тази история я има в един документален филм "Балада за Гунди". ЦСКА гостува на Сливен в приятелски мач - по "армейска" линия. Аз успях да намеря в "Сливенско дело" едно попадение, дело на Гунди. По онова време ЦСКА като отбор на армията е имал възможност да използва всички футболисти, които минават редовна военна служба", уточни докторът по история.

Изостана ли България от балканските страни?

"И ако Гунди е бил харесан от Милан, то сега футболист номер 1 на България е полутитуляр в ПАОК. И от балканските страни ли изостанахме?", попита водещият, на което Борисов отговори: "В днешния футбол не е достатъчно да имаш само качества. Ти може да си страхотен талант, но ако няма кой да те лансира в правилното време и в правилния отбор, може да приключиш с футбола. Смятам, че трансферът на Десподов в Каляри предопредели развитието му. Не бих казал, че изоставаме като кадри, но не може да се пласираме", заключи спортният журналист.

Още: "Два пъти ми отнеха мечтата за Левски": За Мъри Стоилов няма път обратно към "Герена"

Още: Стоичков с емоционално послание към Трифон Иванов: Девет години минаха, а все още чакам телефонът да звънне

Какви са трите стъпки на Теодор Борисов за създаването на "българския Лука Модрич" и какво още каза журналистът в Студио Спорт на Actualno, гледайте във видеото:

ОЩЕ: Видяхме ли пропуска на сезона в Турция? Бивш нападател на ЦСКА носи победата на своя тим (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Джем Юмеров
Джем Юмеров Отговорен редактор
Новините днес