Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

35 млн. лв. строеж: Съдът спря работата на стадиона на фаворит в Първа лига

07 декември 2023, 15:25 часа • 9059 прочитания

Серия нередности откри Върховният административен съд (ВАС) в поръчката за изграждане на централна трибуна на стадион "Локомотив" в Пловдив и я спря напълно. Тя беше обявена от предходното ръководство на община Пловдив с прогнозна сума 35 млн. лв. без ДДС. Предвидените дейности по нея са "благоустрояване и инфраструктура" и "централна трибуна".

Още: Станимир Стоилов ще разказва приказки с бразилци и в Турция: Гьозтепе подписа с двама нападатели

Още: Голмайсторът на Левски защити Генчев: Едно-две камъчета обърнаха каруцата

Жалби срещу откриването на процедурата пред Комисията за защита на конкуренцията бяха подали фирмите "Ел Системс" АД, "Парсек Груп" ЕООД и "Юнайтид Груп" ЕООД, но тя се произнесе в полза на общината.

Върховният административен съд, сезиран от същите три фирми, обаче постанови знаково решение и осъди община Пловдив да плати на жалбоподателите обща сума от 39 450 лв.

Още: Берое иска близо 5 милиона за трансферна цел на Левски и ЦСКА

Още: Защо Стойчо Младенов плеснал шамар на Христо Стоичков? (ВИДЕО)

Нарушенията, които констатира ВАС по поръчката, са много. Сред тях има и доста интересни  

В обявлението е посочено: „Към настоящия момент е осигурен финансов ресурс в размер на 20 400 000 BGN без включен ДДС. Необходимият финансов ресурс ще бъде осигуряван на етапи. Във връзка с поетапното осигуряване на финансов ресурс строителството ще бъде изпълнено на етапи съобразно осигурения към момента на възлагане финансов ресурс“.

Според Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, когато предметът на поръчката налага изпълнението ѝ на етапи, в офертата се посочват конкретните етапи и сроковете за изпълнение на всеки от тях. От документацията обаче безспорно се установява, че неосигуреното финансиране засяга пряко именно изпълнението на обществената поръчка.   

В настоящия случай несъмнено се налага извод, че възложителят предвижда поетапност на изпълнението, което е обвързващо и съществено за съставянето на офертите. От условията на процедурата е ясно, че се предвиждат етапи за изпълнението, но те не са определени, сочат изводите на върховните съдии.

Още: ЦСКА праща двама в борещ се за оцеляване тим от Първа лига?

Още: Национал на България остана без отбор - тръгва си с голям жест към клуба и престижно отличие

Другият извод е, че възложителят не държи сметка за неяснотата за конкретните етапи и срокове за изпълнение, поради неосигуреното финансиране, но иначе изрично предвижда поетапно изпълнение, което препятства заинтересованите лица да подготвят офертите си. Според съда това условие е нарушение на закона. То необосновано ограничава участието на стопанските субекти и не е съобразено с предмета, стойността, сложността, количеството и обема на обществената поръчка.

Нещо странно

Предвидено е участниците да търсят представител на възложителя при невключени описателни дейности или наличие на противоречащи инструкции, без това да ги освобождава от отговорностите по договора, документацията и цената.

Според съда това условие представлява даване на разяснения, което е недопустимо на етап изпълнение на сключения договори и те не са предвидени по закон.  

Реално заложеният срок става неизпълним

Срокът за изпълнението на поръчката е 720 дена, но при условие, че той ще спира да тече при липса на финансиране, е недействителен. 

И фатална правописна грешка

Една от фирмите се оплаква от критерия за подбор „Да е изпълнен и приет от възложителя минимум 1 (един) строеж от Първа група, Втора категория“.

По закон възложителите могат да заложат критерий потенциалните участници да са изпълнили дейности с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката за последните 5 години, считано от датата на подаване на офертата.

„Използването на членувана форма е ограничаващо, защото обуславя познатост (т.е. се разбира, че „възложителя“ е община Пловдив – б.р.). Използването на членувана форма е свързано с определеност и се обозначава предмета на отношението, който е определен, познат и известен“, е констатацията на съда. Тоест, от израза „Да е изпълнен и приет от възложителя минимум 1 (един) строеж…“ се разбира, че строежът трябва да е изпълнен и приет именно от община Пловдив, а не от който и да е възложител.

Припомняме, че трите други трибуни – на юг, север и изток, са изградени със сумата от 9 986 846 лв. без ДДС или почти 12 млн. лв. с ДДС. Изпълнител на проекта е фирма „Рудин“ ООД. Южната трибуна бе осветена официално на 2-ри октомври т. г. Тя разполага с 2846 места, като 70 процента от тях са покрити с козирка. 1040 места в западната част са отделени със специален плексиглас в сектор за гостуващи привърженици.

За определяне цената на строителство за централната (западна) трибуна местната власт е провела обществена консултация. Получени са три предложения. Фирма „Пикси Строй“ ООД е дала цена 36,2 млн. лв., „Д и К“ ООД – 35 124 000 лв., и „Пробилдерс“ ООД – 35 025 000 лв. без ДДС.

Още за "Локомотив - Пловдив":

Световна звезда в кеча поиска Локомотив Пловдив

Лудогорец загря за ЦСКА с разходка срещу безличен Локомотив Пловдив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес