Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Пас към миналото": 132 години от началото на една религия

20 ноември 2023, 07:00 часа • 4478 прочитания

"Пас към миналото" е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.

Още: Везенков се завърна мощно и поведе Олимпиакос към труден успех в Евролигата

Още: Саша Везенков разкри какво е нещото, което му дава сила във всеки мач и тренировка

 

Месеците ноември и декември се свързват с настъпването на зимата и края на годината. Обикновено хората ги асоциират с ранното залязване на слънцето, ниските температури и понижения жизнен тонус.

За феновете на един от най-популярните спортове в света обаче те са съкровени. Защото именно тогава се заражда религията наречена баскетбол. Спортът, който е любим на стотици милиони по света. Спорт, който не спира да обединява хората вече 132 години.

Още: Контузията на Везенков поставя под въпрос участието му в решителни мачове за България

Още: Силен Везенков и Олимпиакос поставиха Реал Мадрид на колене в Евролигата! (ВИДЕО)

Джеймс Нейсмит не предполага какво го очаква

Джеймс Нейсмит се ражда на 6 ноември 1861 година в Алмонт, Канада. Той остава сирак от ранна детска възраст и живее с чичо си и леля си в тяхната ферма. През 1883-та Нейсмит е приет в университет в Монреал, където играе американски футбол, лакрос, ръгби и футбол. Пет години по-късно Джеймс получава бакалавърска степен по физическо възпитание, както и диплома по теология от Презвитарианския колеж в Монреал.

Джеймс Нейсмит

Едва 29-годишен и току-що завършил част от образованието си, Джеймс Нейсмит решава да замине за Щатите, където да учи в колежа в Спрингфийлд, Масачузетс. Там той получава поредна диплома по физическо възпитание и през декември 1891-ва е назначен като преподавател.

Има 14 дни да измисли спорт

На старта на своята академична кариера обаче Джеймс Нейсмит се сблъсква с доста буйни младежи, които трудно могат да изразходват енергията си по време на суровата зима в региона. Поради тази причина той получава наставления от главния отговорник за физическото възпитание в колежа Лутър Гулик да измисли спорт, който да занимава студентите, но и да бъде на закрито.

Още: След феноменалния мач: Скромен Везенков помогна за пореден успех на Олимпиакос

Още: Везенков след феноменалния мач: Никога не съм си помислял, че мога да направя нещо толкова историческо

Баскетбол Джеймс Нейсмит

Нейсмит има срок от 14 дни, за да представи своя проект за нов спорт. Към трудното изискване са добавени и редица по-малки проблеми за решаване – да не заема много място, да поддържа формата на състезателите, както и да не бъде прекалено агресивен.

Първите правила на баскетбола

Джеймс Нейсмит прекарва доста време в анализиране на водещите спортове – американски футбол, лакрос, ръгби, хокей, футбол. Той смята, че ударите, които се понасят във въпросните спортове са много тежки и поради тази причина решава топката да се движи само с подаване с ръце. Сблъсъци не са позволени.

Баскетбол правила Джеймс Нейсмит

Освен това е на мнение, че колкото по-малка е топката, толкова по-голям риск от контузии има и затова преценява да заложи на по-голямо кълбо. За да намали още повече агресивността, Нейсмит решава, че целта на играта ще бъде реализирането на точка чрез вкарването на топката в цилиндър високо над главата на състезателите.

Рожденият ден на баскетбола

Идеята на Джеймс Нейсмит дава резултат и първият баскетболен мач се играе през декември 1891-ва. Двубоят е доста далеч от това, което сме свикнали да гледаме в момента - играе е се 9 срещу 9, с футболна топка, тъй като няма все още баскетболна, а кошовете са кошове за праскови.

Баскетбол Джеймс Нейсмит

Така се ражда баскетболът. Там, някъде в студените декемврийски дни в Масачузетс. Създаден от един брилянтен учител по физическо възпитание. Човек, който изпълнява мисията си на будител и дава нещо на света, за което може би и той не е предполагал.

Благодаря ти, Джеймс Нейсмит

С времето правилата на баскетбола се променят, за да достигнат до сегашния си вариант. Спортът набира огромна популярност и в момента е един от най-гледаните в света. България също може да се похвали с баскетболист на световно ниво като Александър Везенков, който стана „Най-полезен играч“ в Евролигата, а след това достигна и до най-високото стъпало - Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада.

В момента баскетболът е религия. Религия, която се следва от стотици милиони по света. За всичко това е отговорен един Човек – Джеймс Нейсмит. Той си отива от този свят на 28 ноември 1939-та на 78-годишна възраст. Само 22 дни след своя рожден ден и малко преди рождения ден на неговото творение. Затова и месеците ноември и декември носят едновременно и радост, но и малко тъга у феновете на баскетбола. Тези дни обаче всеки един от тях трябва да каже: „Благодаря ти, Джеймс Нейсмит!“.

Автор: Бойко Димитров

ОЩЕ: "Пас към миналото": Австралийската приказка, която короняса българската принцеса 

*Очаквайте статии от рубриката "Пас към миналото" всеки понеделник от 07:00 часа в Actualno Sport

Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

---------------------------------

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Бойко Димитров
Бойко Димитров Отговорен редактор
Новините днес