Македонският премиер Зоран Заев смята, че сега е точният момент за разрешаване на дългогодишния спор за името на страната с Гърция, който блокира евроатлантическата интеграция на Република Македония.
"Преговорният процес продължава в рамките на ООН с участието на посредника Матю Нимиц. В следващите преговори за разрешаване на този въпрос водещи ще бъдат преговорните екипи, които ще бъдат ръководени от министерствата на външните работи на двете страни". За това се договориха премиерът Зоран Заев и международният посредник Матю Нимиц по време на днешната им среща в Скопие.
От пресслужбата на македонското правителство уточняват, че Нимиц е информирал подробно за своите идеи и предложения по време на преговорния процес.
Заев от своя страна е представил идеите и позициите на македонското правителство и заключенията от срещата на държавните и партийни лидери на Република Македония, която се състоя в неделя.
По време на днешните разговори е констатирано, че на този етап от преговорите има положителен момент и двете страни демонстрират желание за изграждане на мерки за доверие, предаде БГНЕС.
"По време на разговора между Нимиц и Заев са били отбелязани и първите придобивки от срещата между Заев и Ципрас в Давос, когато и от двете страни бе демонстрирана добра воля за първите конкретни крачки - преименуването на магистралата, а от другата страна - Гърция, бе съобщение, че тя ще деблокира втората фаза от Договора за стабилизация и асоциация и възможността Македония да стане член на Адриатическо-Йонийската инициатива", се казва още в съобщението от правителствената пресслужба в Скопие.
На срещата е било посочено, че сега е моментът за разрешаване на този въпрос, за който се водят преговори от 25 години и че е необходим прагматичен подход и решение, за да може да се поставят основите за дългосрочни и стабилни двустранни отношения.
Заев и Нимиц са постигнали съгласие, че преговорите трябва да продължат в добра воля, както призовават от НАТО и ЕС, и че това е единственият начин за постигане на компромис и взаимно приемливо решение, което ще зачита националната идентичност и достойнството на двата народа, пише още в документа.