Бъдещите ограничения на руските власти върху износа на суровини и продукти за Европа в отговор на западните санкции ще имат огромно въздействие върху икономиката и гражданите. Това заяви сръбският президент Александър Вучич в ефира на телевизионния канал B92.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В края на февруари сръбският президент заяви, че сръбските власти са започнали да попълват резервите от петрол и газ, както и да купуват основни хранителни продукти, включително сол, боб, грах, олио, брашно, пшеница и царевица. В понеделник той изтъкна повишаването на цените и недостига на пшеница на световните пазари, която "не може да бъде намерена и купена", тъй като Русия и Украйна са съответно втората и четвъртата по големина страни производителки на зърно в света.
"В Европа хората се притесняват повече за царевицата, а в Америка - за пшеницата. Сега се очаква решение от Путин и правителството, че Русия няма да изнася. Цените се покачват до небето. Имаме предимство при пшеницата и царевицата. От четвъртък няма да има повече износ на пшеница, брашно, царевица и олио, защото експортът се е увеличил със 109%", заяви Вучич.
"Обвинявам себе си, че не започнахме по-рано с това. Каквото търсите сега - не можете да го намерите, а каквото намерите - не можете да го внесете заради санкциите", подчерта сръбският президент. Вучич допълни, че сръбското правителство е решило да намали за определен период митата върху някои експортни стоки, "за да осигури вноса на петрол от трети страни".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Цената на евродизела днес е 179 динара (около 1,5 евро) на дребно, а утре сутринта ще бъде 193 динара (около 1,6 евро) на литър на едро и всеки, който продава на сегашната цена на дребно, ще загуби пари. NIS (Naftna Industrija Srbije, 65,15% собственост на Газпром нефт) може да загуби пари, но не и малките бензиностанции. Това, което правим, е следното: освобождаваме вноса от трети страни от мита и всички ще получават петрола си от NIS. Утре кабинетът ще реши, че маржът ще бъде 6 динара или около 5 евроцента", уточни Вучич, цитиран от БГНЕС. Той добави, че кабинетът планира индексация и субсидии за земеделските производители.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още по темата Украйна - четете тук.