Президентът на Сърбия Александър Вучич обясни, че идеята му за „Малък Шенген” и по-тясно икономическо сътрудничество на Западните Балкани не означава обединение и сръбска хегемония”, предава МИА, цитирана от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Скоро Сърбия ще се превърне в икономически двигател на региона, затова идеята предизвиква подобни реакции, смята Вучич.
Според него гражданите трябва да разберат, че държавите от този регион ще имат полза, ако са единни и действат заедно – тогава ще бъдат уважавани много повече в Европа.
Сръбският държавен глава посочи като пример Вишеградската група, която може по всяко време да уволни Тимерманс и Вебер. "Европейският парламент може да не приеме представител на Унгария за еврокомисар, но не може да попречи той да бъде от тази държави. Тяхната сила е огромна, а ние се задоволяваме с трохите, като се нападаме един друг в региона. Задоволяваме се с това да кажем на големите държави нещо лошо за другите, а големите казват, че винаги ще държат нашия регион в раздори, за да правят, каквото искат и да трупат повече богатство”, заяви Вучич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Всичко, което постигнем, ще бъде от полза за заздравяване на икономическото представяне на региона като единен пазар и ще привлече повече инвестиции, които ще подпомогнат свободна атмосфера за икономическо развитие”, убеден е сръбският президент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Той призова за намаляване на оперативните разходи чрез вдигане на ограниченията за товарните превози. Това няма да бъде лесно за постигане, но има договор между Сърбия, Албания и Северна Македония.
В периода 9-10 октомври в Белград предстои посещение на премиерите на Албания и Македония Еди Рама и Зоран Заев, по време на което ще бъде предложена инициативата за намаляване на митническите бариери пред бизнеса между трите страни. По-нататък ще бъдат поканени да се присъединят Косово и Босна и Херцеговина, т.е. да се създаде нещо като „ЦЕФТА плюс плюс”.