Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вучич видя Сърбия като икономически двигател на Балканите

27 септември 2019, 16:55 часа • 2276 прочитания

Президентът на Сърбия Александър Вучич обясни, че идеята му за „Малък Шенген” и по-тясно икономическо сътрудничество на Западните Балкани не означава обединение и сръбска хегемония”, предава МИА, цитирана от БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"Скоро Сърбия ще се превърне в икономически двигател на региона, затова идеята предизвиква подобни реакции, смята Вучич.

Според него гражданите трябва да разберат, че държавите от този регион ще имат полза, ако са единни и действат заедно – тогава ще бъдат уважавани много повече в Европа.

Сръбският държавен глава посочи като пример Вишеградската група, която може по всяко време да уволни Тимерманс и Вебер. "Европейският парламент може да не приеме представител на Унгария за еврокомисар, но не може да попречи той да бъде от тази държави. Тяхната сила е огромна, а ние се задоволяваме с трохите, като се нападаме един друг в региона. Задоволяваме се с това да кажем на големите държави нещо лошо за другите, а големите казват, че винаги ще държат нашия регион в раздори, за да правят, каквото искат и да трупат повече богатство”, заяви Вучич.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

„Всичко, което постигнем, ще бъде от полза за заздравяване на икономическото представяне на региона като единен пазар и ще привлече повече инвестиции, които ще подпомогнат свободна атмосфера за икономическо развитие”, убеден е сръбският президент.

Той призова за намаляване на оперативните разходи чрез вдигане на ограниченията за товарните превози. Това няма да бъде лесно за постигане, но има договор между Сърбия, Албания и Северна Македония.

В периода 9-10 октомври в Белград предстои посещение на премиерите на Албания и Македония Еди Рама и Зоран Заев, по време на което ще бъде предложена инициативата за намаляване на митническите бариери пред бизнеса между трите страни. По-нататък ще бъдат поканени да се присъединят Косово и Босна и Херцеговина, т.е. да се създаде нещо като „ЦЕФТА плюс плюс”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес