Сърбия е готова на компромисно решение за Косово, но яко някой си мисли, че тя би дала всичко, без да получи нищо, жестоко се лъже.
Това послание отправи сръбският президент Александър Вучич от Виена, където разговаря с австрийския канцлер Себастиан Курц. Австрия поема от 1 юли щафетата на ротационното председателство на Европейския съюз от България. И също има за приоритет евроинтеграцията на Западните Балкани. Част от преговорните глави за бъдещото членство на Сърбия е нормализация на отношенията с косовските албанци:
Накрая гражданите на Сърбия ще отсъдят по този въпрос. Дали като президент на Сърбия искам да се държа като всички останали и да забия като щраус глава в пясъка. И да кажа - няма проблем, ще чакаме още 200 години, а вашите деца и внуци ще преживяват същите мъки като нас, нашите бащи и дядовци. Или сте готови да направите нещо, което би било компромис и за сърбите, и за албанците. Аз съм готов да опитам, знаейки, че за това ще трябва да платя с невъзможност да издържа и оцелея във властта.
Александър Вучич допълни, че и на властите в Прищина им е ясно, че трябва да направят нещо, за да получат нещо и косовските сърби.
Вчера (03 февруари) президентът на Косово Хашим Тачи даде интервю за Франс прес, в което изрази надежда за историческо споразумение между Прищина и Белград още през тази година. След 15 дни косовските албанци ще празнуват 10-годишнината от едностранното обявяване на независимостта на страната им. За Сърбия обаче Косово по конституция продължава да бъде част от нея.
Тачи изрази надежда очакваната идната седмица стратегия на Еврокомисията за разширяването на съюза със страните от Западните Балкани да бъде оптимистична и конкретна. "Евросъюзът много закъсня с Косово и Западните Балкани", смята Хашим Тачи.