„Това правителство не защитава интересите на македонските граждани, правителството на практика е това, което създава разделение в обществото”. Така от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ коментираха казаното в София от министъра на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, че ще поиска Венецианската комисия да даде становище за Закона за сдруженията и фондациите.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
На пресконференция Мария Митева от ВМРО-ДПМНЕ добави, че и други закони в Северна Македония са били в противоречие със забележките на Венецианската комисия, които тъкмо Османи и СДСМ не са уважили, а „този ход на правителството ще предизвика ново разделение в обществото” в страната, предаде БТА.
ОЩЕ: РСМ прие единодушно законопроект срещу българските сдружения
Промените в закона за фондациите и сдруженията беше внесен в парламента в Северна Македония от ВМРО-ДПМНЕ, а по бърза процедура бе гласуван в пленарната зала и с гласовете на управляващите от СДСМ. Още тогава Буар Османи, както и министърът на правосъдието на страната изразиха съмнение в законността на ретроактивното действие на закона, според който вече регистрираните сдружения имат 90 дни да сменят името си, ако то противоречи на закона, в противен случай ще бъдат заличени от Централния регистър. Поправките в закона бяха внесени в парламента на Северна Македония, след създаденото напрежение около имената на Сдруженията „Иван Михайлов” в Битоля и „Цар Борис Трети” в Охрид, които в Северна Македония смятат за свързани с фашизма.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
За Канал 5 проф. Рената Дескоска, която е член на Венецианската комисия, каза, че идеята на Османи е добра, защото тази институция като безпристрастна и експертна ще даде независимо мнение. Бившият член на комисията и депутат от ВМРО-ДПМНЕ проф. Гордана Силяновска обаче смята, че мнението на Венецианската комисия по-добре да се търси за проектозакон, а не за вече приет закон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България