Снощи преговорите между лидерите на Сърбия и Косово в Брюксел за трайно споразумение се разпаднаха без ясен пробив.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
След като беше домакин на среща с министър-председателя на Косово Албин Курти и президента на Сърбия Александър Вучич, ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви по-рано, че вече ще бъде публикуван плана за нормализиране на отношенията между двете страни. Той добави, че принципно двамата подкрепят плана.
Според публикуваният план от ЕС за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, страните трябва да се споразумеят за следното:
Член 1
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Страните развиват нормални, добросъседски отношения помежду си на основата на равни права.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Двете страни взаимно признават съответните си документи и национални символи, включително паспорти, дипломи, регистрационни табели и митнически печати.
Член 2
Двете страни ще се ръководят от целите и принципите, залегнали в Устава на Организацията на обединените нации, особено от тези за суверенното равенство на всички държави, зачитането на тяхната независимост, автономия и териториална цялост, правото на самоопределение, защитата на правата на човека и недискриминацията.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Член 3
В съответствие с Устава на Организацията на обединените нации страните уреждат всички спорове помежду си изключително с мирни средства и се въздържат от заплаха или употреба на сила.
ОЩЕ: Путин свали задръжките от война в Молдова и де факто изкара Русия от ООН
Член 4
Страните изхождат от предположението, че никоя от тях не може да представлява другата в международната сфера или да действа от нейно име. Сърбия няма да се противопоставя на членството на Косово в нито една международна организация.
Член 5
Нито една от страните няма да блокира, нито да насърчава други да блокират напредъка на другата страна по нейния съответен път към ЕС на база на собствените ѝ заслуги. И двете страни ще зачитат ценностите, посочени в членове 2 и 21 от Договора за Европейския съюз.
Член 6
Въпреки че настоящото споразумение представлява важна стъпка в процеса на нормализиране, двете страни ще продължат с нов импулс процеса на диалог, воден от ЕС, който следва да доведе до правно обвързващо споразумение за цялостно нормализиране на отношенията им.
Страните се споразумяват да задълбочат бъдещото сътрудничество в областта на икономиката, науката и технологиите, транспорта и свързаността, съдебните и правоприлагащите отношения, пощите и телекомуникациите, здравеопазването, културата, религията, спорта, опазването на околната среда, изчезналите лица, разселените лица и други подобни области чрез сключването на конкретни споразумения.
Подробностите ще бъдат договорени в допълнителни споразумения, улеснени от диалога, воден от ЕС.
Член 7
Двете страни се ангажират да установят специфични договорености и гаранции в съответствие със съответните инструменти на Съвета на Европа и като се възползват от съществуващия европейски опит, за да осигурят подходящо ниво на самоуправление на сръбската общност в Косово и възможност за предоставяне на услуги в специфични области, включително възможност за финансова подкрепа от страна на Сърбия и пряк канал за комуникация на сръбската общност с правителството на Косово.
Страните официализират статута на Сръбската православна църква в Косово и осигуряват висока степен на защита на сръбските обекти на религиозното и културното наследство в съответствие със съществуващите европейски модели.
Член 8
Страните си разменят постоянни мисии. Те се установяват в седалището на съответното правителство.
Практическите въпроси, свързани със създаването на мисиите, се разглеждат отделно.
Член 9
Двете страни вземат под внимание ангажимента на ЕС и на други донори да създадат специален пакет за инвестиционна и финансова подкрепа за съвместни проекти на страните в областта на икономическото развитие, свързаността, екологичния преход и други ключови области.
Член 10
Страните създават съвместен комитет, председателстван от ЕС, за наблюдение на изпълнението на настоящото споразумение. Двете страни потвърждават задължението си да изпълняват всички предишни споразумения от диалога, които остават валидни и задължителни.
Член 11
Двете страни се задължават да спазват пътната карта за изпълнение, приложена към настоящото споразумение.
На срещата снощи Вучич каза, че е настоявал за част от плана, която да създаде Общност на сръбските общини в рамките на Косово, и няма да отстъпи по други въпроси, докато това не стане факт.
"Добре е, че разговаряхме и вярвам, че ще успеем да преодолеем едностранните стъпки, които биха застрашили сигурността на хората на място", заяви Вучич. Той определи разговорите като "нищо особено" и макар да се съгласи да продължи да разговаря, настоя: "Нямаме пътна карта, хора, нямаме. Трябва да седнем и да работим по пътната карта."
"Трудна среща. Както се очакваше. Няма капитулация", написа Вучич в публикация в профила си в Instagram.
Курти беше по-позитивно настроен и заяви, че би бил готов да подпише споразумение, ако Вучич беше готов. "Споразумението напълно установява равенство между страните, симетрия и добросъседство. Вярвам, че сме на прав път за нормализиране на отношенията със Сърбия и на еднопосочен път към доброто европейско съседство", каза той.
Борел заяви, че следващите разговори ще се проведат в средата или края на март и прогнозира успех преди следващата среща на върха на лидерите на ЕС. Вучич предположи, че те ще се проведат на 18 март в Северна Македония.