Управляващата партия в Косово "Самоопределение" публикува видеоклип, в който се обърна към сръбския президент Александър Вучич с думите, че ако "фашистки групи, разположени в Сърбия, се опитат да направят нещо срещу Косово, ще получат същия отговор, както преди два месеца, на 24 септември".
Тогава стана фаталната престрелка в село Банска, Северно Косово, когато над 30 въоръжени мъже откриха огън, убиха косовски полицай, раниха други униформени и се барикадираха в манастир. Някои от тях след това успяха да избягат в Сърбия. Прищина обвини Белград, че има пряко участие в инцидента, но Вучич категорично отрича.
Още: Премиерът на Албания каза как Косово да се спаси от Сърбия
Споразуменията между Косово и Сърбия
"Самоопределение" на премиера Албин Курти предаде и изявленията на Вучич, че няма да приложи споразуменията с Косово, договорени в Брюксел и Охрид. Става въпрос за сделката, че Прищина ще създаде Асоциация на сръбските общини в Северно Косово, където живеят предимно етнически сърби, за по-голяма автономност, а Белград ще спре да блокира Косово за членство в международни организации. Сърбия не признава съседката си като суверенна държава, откакто тя се отдели през 2008 г.
Партия "Самоопределение" добавя, цитирана от БГНЕС, че липсата на санкции срещу Сърбия за агресивното нападение срещу Косово в Банска показва каква ще е следващата стъпка на Белград.
Още: Британски депутат: Грешката, която Западът направи с Русия, сега се повтаря и със Сърбия
Във видеото се оценява, че режимът на Вучич не се интересува от нормализация, тъй като не приема равнопоставеност с Косово. Добавя се, че на 28 февруари 2023 г. Сърбия устно е заявила в Брюксел, че е съгласна със споразумението, но е избягала от подписването му, направила е същото и по време на срещата в Охрид.
"Въпреки споразумението Сърбия нарежда на сръбските партии и граждани да не участват в изборите в северните общини на Косово, което е нарушение на споразумението", се посочва във видеото на "Самоопределение", след като там имаше много ниска избирателна активност и така бяха избрани албански кметове. Сърбите не приеха това и започнаха масови протести, включително сблъсъци с местната полиция.
Снимка: Албин Курти, Getty Images
Битката на международната сцена
Управляващите в Косово посочват също така, че споразумението е нарушено с лобирането и гласуването на Сърбия срещу членството на Косово в Съвета на Европа.
Още: Китайски и руски ракети срещу Косово: Сърбия действа, предупреждава Курти (ВИДЕО)
"Терористичното нападение, организирано, финансирано и подкрепено от Сърбия на 24 септември 2023 г., се опита да анексира северната част на Косово, което освен пряко нарушение на споразумението представлява и агресия срещу Косово", посочи управляващото движение.
Сърбия отказа да подпише споразуменията и на срещата в Брюксел с лидерите на Франция, Германия и Италия на 26 октомври 2023 г.
"Очевидно е, че Сърбия не иска споразумение, защото не се интересува от нормализиране на отношенията с Косово. Ето защо тя продължава да бяга от всякакъв вид подписване", се казва в края на видеото.
Още: Сигнал за опасност: Сочени за терористи сърби се активизират в Косово