Председателят на управляващата румънска Социалдемократическа партия Ливиу Драгня заяви, че „не съществува риск“ парламентът на страната да приеме законопроекта за регионална автономия на населявания с етнически унгарци Секейски регион в централната част на страната, пише румънският унгарскоезичен вестник Új Magyar Szó.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Политиците в Румъния реагираха, след като в петък в Държавен вестник бе публикувана гражданска инициатива за проектозакон, предвиждащ автономия на Секейския регион.
Драгня посочи, че Социалдемократическата партия и нейните коалиционни партньори „няма да се поколебаят за миг“ да отхвърлят проекта, който според него е противоконституционен.
„Съжалявам, че има инициативи като тази, които провокират напрежение в част от населението и няма да доведат до нищо положително“, посочи партийният председател, предаде Фокус.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Според законодателството на страната инициаторите на законопроекта имат половин година, за да съберат 100 000 подписа от най-малко 11 окръга в Румъния, с най-малко 5000 подписа от окръг, в подкрепата на законопроекта, за да може той да бъде обсъден в парламента в Букурещ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Гражданска законодателна инициатива за обявяване на автономия на Трансилвания е била подадена на румънския парламент за обсъждане. Регионът Секей, който обединява централните румънски области Муреш, Харгита и Ковасна е населяван предимно с унгарци. Инициативата е събрала повече от сто хиляди подписа, предаде Romania-Insider.
Според изяснителния меморандум Секейският регион е „исторически регион със особена история“, който в миналото се е радвал на широка автономия, независимо от държавата, към която е принадлежал, включително дори и по време на комунистическото управление на Румъния.
Инициаторите сочат, че предложението е базирано върху принципа на субсидиарността като „една от основните ценностите на всички страни в Европа“, според която местните общности трябва да имат глас относно въпросите, които представляват интерес за тях.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Инициаторите критикуват забавянето на рационализацията на Румъния и затова смятат прилагането на проекта за полезно и демонстриращо, че „рационализацията е наистина решението за Румъния“. Според проекта Секейският регион трябва да стане автономен регион със статут на правен субект, който да контролира и управлява въпросите, свързани с упражняването на собствена регионална политика. Там се твърди, че „автономията на региона не застрашава териториалната цялост и суверенитета на Румъния“.
Според предложенията унгарският език ще бъде официален език в автономния регион и ще бъде използван в образованието, културата, правосъдната система и администрацията. Регионът трябва да има управителен съвет, управителна комисия и президент, както и местни власти. Президентът на Секейския регион ще бъде избиран пряко от жителите на областите в свободни общи избори за период от четири години според проекта.
Проектът има специална глава, посветена на „връзката между държавата и региона“, според която правителството на Румъния ще назначава префект в региона, който да съблюдава спазването на закона и да е медиатор между регионалните власти и централните власти в Букурещ.
Това е вторият опит за обявяването на независимост на Секейския регион. През 2012 г. партия „Демократически съюз на унгарците в Румъния“ предложи подобен проектозакон, който бе отхвърлен.