Трети български културен клуб в Северна Македония няма да бъде регистриран. Причината е избраното име - “Цар Фердинанд”, предаде БНТ.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Това стана ясно, след като специално създадена комисия реши, че името е противоречиво за обществеността в югозападната ни съседка. Има вероятност същото решение да бъде взето и за останалите ни два клуба - “Цар Борис Трети” и “Иван Михайлов”.
Мариан Николовски е един от македонските българи в град Богданци в Република Северна Македония. Той е от хората, които искат да основат трети български културен клуб в югозападната ни съседка под наименованието "Цар Фердинанд". Мариан и останалите членове на нерегистрираното все още сдружение "Цар Фердинанд" ще търсят правата си в съда. А ако и там получат отказ, са решени да продължат.
РСМ прие единодушно законопроект срещу българските сдружения
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Специално създадената Комисия за употреба на историческите имена, която е съвещателен орган към Министерството на правосъдието, препоръча клуб с името "Цар Фердинанд" да не се регистрира. Тезата за цар Фердинанд, възприета от комисията в Скопие, според българските историци, е абсурдна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Лично аз не симпатизирам на цар Фердинанд, тъй като решенията, които той взема и които загробиха България, са взети по негово желание, а не под чужд натиск, за разлика от сина му цар Борис, който просто е притиснат от международната обстановка. Но това, което говорят, са глупости, разбира се. Това означава все едно Българската армия да отиде в Пазарджик и да почне да тероризира населението в Пазарджик. Просто няма такова нещо", смята професор Иван Илчев, член на Съвместната историческа комисия.
Въпросът за клубовете изобщо не опира до имената им, признават експерти. Нещо повече - промени в Закона за сдруженията и фондациите в югозападната ни съседка предвиждат всички сдружения, които носят имената на лица, свързани в миналото с нетърпимост, нетолерантност и други да се преименуват в срок от три месеца.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Имената на всички български клубове, според вносителите на промените в закона, попадат в тази категория. Българите там смятат, че отказът от регистрация е нарушение на правата им.