Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия връща задължителната военна служба на фона на протести и напрежение с Косово

04 януари 2024, 13:18 часа • 2151 прочитания

Генералният щаб на сръбските въоръжени сили предложи да се въведе отново задължението за военна служба в продължение на четири месеца.

Причините

Целта - увеличаване на отбранителните способности на сръбската армия "чрез подмладяване и активно обучение на резервния състав", уточняват от Министерството на отбраната в Белград.

"Предложението на Генералния щаб на сръбските въоръжени сили, като най-висш експертен и щабен орган за подготовката и използването на сръбските въоръжени сили в мир и война, стартирал инициативата, идва след подробно разглеждане на общата ситуация в областта на сигурността и съвременните предизвикателства пред Сърбия като военно неутрална държава, които наложиха необходимостта от коригиране на модела на набиране на кадри за сръбските въоръжени сили, което ще позволи засилване на общия потенциал за набиране на кадри и обучението на по-голям брой граждани за отбраната на страната ни", се посочва в съобщението, цитирано от БГНЕС.

Още: Демокрацията назад: Вучич е удобен и за САЩ, и за Русия

Белград: Нуждаем се от нови попълнения

Преди това министърът на отбраната Милош Вучевич заяви, че инициативата започва въз основа на оценка на сигурността в страната.

"След 13 години имаме нужда да попълним резерва. Имаме 13 поколения, които са напуснали въоръжените сили, не е имало задължителна военна служба. Нуждата ни от сигурност е да имаме нови попълнения, които винаги да са готови да защитават страната. Ние разбираме рисковете за сигурността. Това не е необходимост, характерна само за Сърбия - много европейски държави активират задължителната военна служба", обясни Вучевич.

Още: Изтърка ли се Вучич и идва ли краят му? Говори експерт по въпросите на Балканите

Говорейки за сръбската армия, той заяви, че е много важно, че по решение на правителството и президента Александър Вучич заплатите са с 10% по-високи от 1 януари и че армията завършва 2023 г. много по-силна по отношение на военното оборудване и нивото на подготовка.

Снимка: Getty Images

"Всичко това ще бъде една от ключовите теми, когато докладът бъде представен на президента в края на месеца. Ще имаме дълга и подробна среща в края на януари", каза военният министър.

Още: Червени картони за Вучич в Белград: Какво се случва на протестите в Сърбия? (ВИДЕА)

Напрежението в Сърбия

Всичко това се случва в период, в който сръбската опозиция провежда масови протести срещу Вучич. "Сърбия срещу насилието" твърди, че партията на президента е спечелила нечестно парламентарните и местните избори. По-конкретно, твърденията на опозиционерите са, че десетки хиляди хора със сръбско гражданство са били докарани с автобуси в Белград от други региони и дори от чужбина, за да подадат вота си.

Още: Guardian: Провалът на държавността в Сърбия е проблем за Балканите и за ЕС

Опитите на "Сърбия срещу насилието" за касиране на изборите обаче не успяха.

Едновременно с това напрежението между Сърбия и Косово остава заради исканията на Белград за Асоциация на сръбските общини в Северно Косово, където живеят предимно етнически сърби. През есента на миналата година имаше ескалация, когато 30 въоръжени нападатели (според Прищина те са свързани с Белград) откриха стрелба и убиха косовски полицай.

Още: Майдан на Балканите? Русия няма да го позволи без кръв: Говори Руслан Трад (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес