Въпреки усилията на държавните служители в Сърбия да прикрият цената на закупените китайски дронове, информацията за това все пак стана ясна. Това съобщи албанската телевизия "Ора нюз”, цитирана от БГНЕС.
Балканската редакция на Радио Свободна Европа е проучила базата данни за внос и износ, която се публикува ежегодно от статистическата служба. Щателна проверка за вноса от Китай през 2020 г. показва, че тогава Сърбия е внесла от Китай дронове на стойност 19,3 милиона долара.
Цената, на която Сърбия е купила разузнавателни дронове от Китай, се пази в тайна от юли 2020 г., когато апарарите се появиха за първи път на военното летище Батайница до Белград. Тогава сръбският президент Александър Вучич, който присъства на представянето им, не пожела да даде отговор колко струват шестте дрона CH-92A.
"Когато купуваме стоки от друга държава и това е свързано с армията, цената се пази в тайна. Това е обичайна практика и няма нищо общо с Китай, но тези дронове наистина не са скъпи", каза тогава Вучич. Източникът на информацията за стойността на внесените от Китай дронове е митническата администрация на Сърбия, съобщи в писмото си до РСЕ статистическата служба на Сърбия, която получава всеки месец отчет за международната търговия.
"Всички данни за обществени поръчки, които имат международен характер, не са тайни за разузнавателните служби, а следователно и за служителите на чужди държави“, заяви за РСЕ Никола Лунич - изпълнителен директор на неправителствения Съвет за стратегически политики. Поради това, според него, данните за закупуване на оръжия и военна техника от Китай се пазят в тайна само от обществеността, следователно от гражданите на Сърбия. Той допълни, че вместо да има прозрачност при набавянето на бойни системи, "ние ги показваме по време на военни паради със знаците на трети страни”.
Дроновете CH-92A са произведени от China Aviation Science and Technology Corporation, която е държавна компания. Според спецификацията на сръбското министерство на отбраната дронът CH-92A може да поразява цел от разстояние девет километра и да сканира терена и позицията на вражеските части от разстояние 250 километра.