Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия мълчи за оградата по границата с Македония

22 август 2020, 19:05 часа • 1991 прочитания

Правителството на Сърбия отказа да коментира изграждането на ограда, което продължаваше в събота, близо до границата ѝ със Северна Македония, общ пропускателен пункт за мигранти, преминаващи през региона на Балканите.

Бариерата се издига на южната граница, близо до официален граничен пункт и транзитния лагер за мигранти Табановце от страната на Северна Македония, съобщи AFP.

Снимки на оградата първоначално бяха публикувани от Радио Свободна Европа по-рано през седмицата, докато вътрешното министерство на Северна Македония заяви пред държавните медии, че съоръжението е на сръбска територия.

Оградата между Македония и Сърбия не е част от договор с ЕС

Властите в Белград обаче мълчат, като не искат да говорят по въпроса с AFP нито от вътрешното или външното министерства, нито от кабинета на министър-председателя Ана Бърнабич.

Според заповед, публикувана на уебсайта на финансовото министерство, която определя условията за преминаване на частна собственост за оградата, бариерата е възложена да "блокира държавната граница", за да "предотврати разпространението на нов коронавирус" в случай на "масови и неразрешени" преминавания.

Сърбия, ключова транзитна страна по т. нар. Балкански маршрут, наскоро отбеляза нов прилив на бежанци и мигранти, които се надяват да стигнат до Западна и Северна Европа.

Сърбия вдига ограда по границата с България

Около 30 000 мигранти и бежанци са регистрирани в страната през първата половина на 2020 г., което е почти 3 пъти повече от броя за същия период на миналата година, сочат официалните данни.

Няколко държави от региона, включително Унгария, Северна Македония и Словения, изградиха гранични стени по време на мигрантската криза през 2015 г., когато стотици хиляди хора преминаха през Балканите, бягайки от войната и бедността у дома. Този маршрут беше официално затворен през 2016 г., но трафикът през региона продължава - на по-ниски нива.

Попитана за коментар, говорителят на Европейската комисия Ана Писонеро-Ернандес отбеляза, че финансирането от ЕС за подпомагане на Сърбия да управлява миграцията, което от 2015 г. възлиза на 100 млн. евро, "не включва изграждането на огради".

От офиса на Агенцията за бежанци на ООН в Сърбия заявиха за AFP, че страната "има суверенно право да контролира границите си", но и задължение да обработва молби за убежище.

"Сърбия предоставяше достъп до процедурата за убежище на хората, търсещи закрила в нея в миналото. Нямаме индикации, че тази практика ще се промени", заяви служителят по комуникацията Миряна Миленковски.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес