Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът в Хага не допусна повторния иск на Босна срещу Сърбия за геноцид

09 март 2017, 19:45 часа • 1398 прочитания

Международният съд на ООН не допусна за разглеждане повторния иск на Босна и Херцеговина срещу Сърбия по обвинение в геноцид, съобщи националната сръбска радио и телевизионна компания РТС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

РТС съобщи, че съдът не е допуснал иска по процесуални причини – въз основа на съмнения в юридическата легитимност на представителя на Сараево Сакиб Софтич.

На 23 февруари Софтич внесе иска в Международния съд без да има предварителна договореност на всички страни в Босна и Херцеговина.

Във връзка с това съдът поиска от члена на Председателството на Босна и Херцеговина, представляващ мюсюлманите, Бакир Изетбегович да изясни легитимността на Софтич и поиска Председателството да съобщи каква е общата му позиция по повторния иск.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

По-рано Председателството не постигна единодушие по въпроса, затова членовете му решиха да напишат отделни писма до съда, предаде БГНЕС.

В края на февруари след консултации с представители на политическите и обществените организации в Сараево Бакир Изетбегович съобщи, че искът срещу Сърбия по обвинение в геноцид ще бъде внесен отново в съда.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

През 1993 година Босна и Херцеговина внесе иск в Международния съд срещу Сърбия и Черна гора, които към момента бяха в една държава, и обвини Белград в геноцид по време на войната през 1992-95 година.

През февруари 2007 съдът се произнесе, че Сърбия и Черна гора не са виновни за военни престъпления и геноцид на територията на Босна и не уважи искането за изплащане на парично обезщетение на Сараево.

Срокът за обжалване на съдебния акт беше до февруари 2017.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес