Кметът на македонската столица Скопие Петре Шилегов е убеден, че властите в Република Македония и Гърция искат да решат спора за името на страната.
"Много по-добре е да решаваш проблемите, вместо да ги игнорираш. Аз лично, но и премиерът Зоран Заев, искаме да решаваме, а не да създаваме проблеми", каза Шилегов пред гръцкото издание "Документо", цитирано от БГНЕС.
"Когато искаш да решиш един проблем, просто го решаваш. Когато не искаш, не го решаваш. Това, което виждам в момента, е, че и в двете правителства има намерения за разрешаване на проблема", казва още кметът на Скопие.
Петре Шилегов категорично заявява, че историята на страната му няма нищо общо с Александър Велики.
"Александър Велики никога не е бил част от нашата официална история. Той бе включен в историята ни през последните десет години. Когато говориш за някаква етническа принадлежност, за държава и народи, това се отнася за последните триста години, а Александър Велики е живял преди 2300 години. Аз предпочитам да го разглеждам като лидер, който е допринесъл за цивилизацията на света", каза още Шилегов.
"Споровете около Александър Велики са истински срам. Добра и положителна крачка е отричането на правителството на Зоран Заев от идеологията за "антиквизация на Македония" на предишния министър-председател Никола Груевски".
Това мнение пред гръцкото издание "Прототема" изрази и професор Владимир Глигоров от Международния институт за икономически изследвания във Виена, който е син на първия македонски президент Киро Глигоров. Според него "споровете около името може да бъдат решени по един достоен начин". "Зоран Заев и Алексис Ципрас са модерни политици, които гледат напред", отбеляза още Глигоров.
Actualno.com припомня, че по-рано през седмицата министър-председателят на Република Македония Зоран Заев повтори, че решението на спора за името с Гърция трябва да гарантира идентичността и достойнството на двете страни и тук няма никакви дилеми.
"Не виждам необходимостта от промяна на конституцията", каза Заев, отговаряйки на журналистически въпрос дали в процеса на разрешаване на проблема с името се обсъждат конституционни промени.
"Искането за промяна на конституцията в преговорите за името е гръцка позиция, но ние имаме наша. Македония вече промени конституцията си през 1993 г. Направихме голяма крачка за премахване на иредентизма. В момента всичко, което правим, е да докажем, че Македония няма никакви териториални претенции. Македония иска да изгради приятелски отношения и в тази връзка не виждам причини за подобни промени", подчерта Заев.
Той повтори, че решението за името трябва да гарантира идентичността и достойнството на двете страни и тук не трябва да има никакви съмнения.