Румънското правителство одобри указ за ограничаване и компенсиране на цените на енергията, който предвижда продължаване на мерките до 31 август 2023 г. В същото време горната граница на потреблението на електроенергия, за което се отпускат компенсации, се понижава от 300 на 255 киловатчаса на месец.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Държавата ще компенсира и малките фирми за 85% от потреблението им на електроенергия на цена от една лея за киловатчас (еврото се обменя за 4,86 леи), а производителите, търговците и доставчиците се очаква от днес да плащат специална такса за солидарност.
За частните потребители цените на енергията остават ограничени според приетата през март тази година наредба. Крайната ограничена цена, начислявана от доставчиците на електроенергия, е:
- максимум 0,68 леи на киловатчас за битови потребители, чиято средна месечна консумация е до 100 киловатчаса;
- максимум 0,80 леи на киловатчас за битови потребители, чието средно месечно потребление през 2021 г. е било между 100 и 300 киловатчаса, за текущо месечно потребление до 255 киловатчаса. Потреблението на електроенергия над 255 киловатчаса на месец се таксува на пълна цена.
- максимум една лея на киловатчас за 85% от средното месечно потребление през 2021 г. за малки и средни предприятия;
- максимум една лея за киловатчас и за пълно потребление на обществени и частни болници, определени съгласно съответното законодателство, държавни и частни образователни институции, както и детски градини, държавни и частни доставчици на социални услуги.
За други обществени институции цената ще бъде максимум една лея/киловатчас с ДДС за 85% от средното месечно потребление през 2021 г.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
За потреблението на природен газ в периода от 01.04.2022 г. до 31.08.2023 г. крайната цена, фактурирана от доставчиците е:
- максимум 0,31 леи/кВТч с ДДС за битови потребители;
- максимум 0,37 леи/кВТч, включително ДДС, за небитови потребители, чието годишно потребление на природен газ през 2021 г. е 50 хиляди мегаватчаса или по-малко, както и за производители на топлинна енергия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Премиерът Николае Чука каза в началото на правителственото заседание, че 98% от домакинствата ще се възползват от мерките за таван на цените и компенсации на сметките за електричество и природен газ.