Ако Австрия продължи да налага вето над Румъния за присъединяване към Шенген, то Букурещ ще атакува Виена в Европейския съд и ще настоява за обезщетение. Това заяви румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за австрийското издание Der Standard, цитиран от БТА.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Австрия блокира и България за Шенген (заедно с Нидерландия), а в годишната си реч за състоянието на ЕС председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова двете балкански страни най-накрая да бъдат допуснати до пространството за безгранично движение - без повече забавяне. И австрийското, и нидерландското правителство обаче потвърдиха ветото си над България.
Още: Австрия и Нидерландия отговориха на призива на Фон дер Лайен за България в Шенген (СНИМКИ)
Румъния: Губим пари заради Австрия
Румънският премиер твърди, че щетите, причинени на страната му от австрийската блокада, възлизат на поне 2% от нейния БВП - тоест на няколко милиарда евро.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Не е възможно да се изисква сигурност на европейско ниво и в същото време да се отхвърля основно право на Румъния като това за присъединяване към Шенгенското пространство“, каза Чолаку. Той определи като невярно твърдението на австрийския канцлер Карл Нехамер, че има много активна миграция през Румъния. Същите са опасенията на Виена и за нашата страна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Снимка: Facebook.com/Marcel Ciolacu
“Заедно със Сърбия сме въвели съвместен контрол, за да изместим тази тема от центъра на дискусиите. Но в случай че канцлерът Нехамер отново неоснователно използва правото си на вето, аз, като министър-председател, ще трябва да обжалвам решението на Австрия пред Европейския съд, за да поискам обезщетение за загубите, причинени от неприсъединяването“, изрази твърдата си позиция Чолаку.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Според него най-лошото е, че Австрия е създала прецедент. “Обикновено страните членки следват препоръките на институциите на ЕС. Хърватия кандидатства за членство преди 4-5 години. Румъния и България можеха да блокират присъединяването, но ние не го направихме“, отбеляза той.
Попитан от вестника за стратегията, която ще използва, румънският премиер коментира: "Испания, като председател на Съвета на ЕС, подкрепя присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство и се грижи тази тема да бъде отново на дневен ред - през октомври или на 4-5 декември в рамките на Съвета на вътрешните министри на ЕС. Всички други държави - с изключение на Австрия - подкрепят присъединяването на Румъния".
Още: Австрия не иска България и Румъния в Шенген