10 тела са открити в Сърбия след оттеглянето на водата от улиците – шестима от тях са намерени в Добой. Още един загинал е намерен в Шамац, предаде БГНЕС.
Загиналите в големите наводнения пък в Босна и Херцеговина са вече 11. Няколко града и десетки села са наводнени. Расте броят на жертвите и в Сърбия, и в Босна. Босна, както и Сърбия не са виждали такива поройни дъждове от 120 години. Десетки хиляди хора бяха хванати в капан в домовете си, много селища са напълно евакуирани заради свличания на земни маси.
Положението продължава да е трудно в Биелина, Североизточна Босна, където властите започнаха евакуацията на населението от четири села, и в Обреновац, в Сърбия, чиито 20 000 жители предстои да бъдат евакуирани.
Дигата около най-застрашения град в Сърбия Обреновац по-рано днес се скъса. Нивото на водата спря да се увеличава, но опасността не е отминала. Дигата бе пробита в дължина от 100 метра.
Според Предраг Марич, който ръководи сектора за извънредни ситуации, положението в Обреновац може да се усложни допълнително и ситуацията да стане много, много по-трагична. "Всичко зависи от това доколко ще успеем бързо да възстановим дигата. Работим интензивно, в противен случай положението в Обреновац може да стане много, много сериозно", каза Марич. Той подчерта, че борбата за спасяване на всеки един от хората там продължава. В спасителните операции участват над 100 лодки, уточни той. "Става въпрос за хиляди хора, но не можахме да стигнем до всеки един от тях. Приоритет бяха тези на по-долните етажи, разбира се, децата, бременните жени и възрастните. По този начин ще работим и днес", подчерта Марич. В момента върви евакуацията на още 1200 души, сред които има 500 жени и деца.
Цяла нощ спасителни екипи евакуираха хора от най-засегнатия от наводненията сръбски град Обреновац, евакуацията продължава и в момента. В спасителните операции участват и хеликоптери на вътрешното министерство. До тази сутрин от града бяха евакуирани над 4000 души. Според властите няколко стотин души все още чакат да бъдат спасени. Марич каза, че няма да съобщава никакви данни за жертвите, докато водата не се оттегли. Хората в Обреновац могат да се евакуират само с лодки и хеликоптери. След това те се прехвърлят с автобуси в центровете за настаняване в Белград.
Сръбският премиер Александър Вучич предупреди, че предстои втора вълна от наводнения в страната, според него Сърбия има готовност да се справи с природното бедствие. "Направихме всичко, което можахме, сега ни остана само да се молим на Бога, че дигите няма да бъдат пробити. Никой не знае какво ще се случи", каза Вучич. Той призна, че вече е започнало изкарването на първите тела в Обреновац и изрази тревогата си за това какво хората ще видят след изтеглянето на водата.
Ситуацията в Сърбия е много тежка, ще направим всичко възможно за хората, които вече над 48 часа не спят и помагат, по-специално тези в Обреновац, полицията и армията, каза Вучич.
От вчера сутринта са евакуирани 393 души, сред които 79 деца. От сутринта в Обреновац има 76 руски спасители с 10 лодки и 22 специално оборудвани коли. Днес в Сърбия кацат още 2 самолета Илюшин 76, с още спасители, техника и хуманитарна помощ.
По обяд днес в Сърбия бяха евакуирани 15 475 души, без ток са 13 общини или общо 88 615 домакинства.
Припомняме, че в спасителните операции участват и българи. Те помагат на бедстващите в района на Ягодина от късно снощи.