"Република Северна Македония не трябва да забравя, че е страна кандидат за членство в Европейския съюз и не може да поставя условия на държави членки. Не може и да ревизира международни договори, защото това „брандира“ страната като държава, която не зачита международното право", заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти в Бургас.
Думите му бяха във връзка с изострената риторика в Скопие по отношение на България и вконтекста на скандалната клетвена церемония на новоизбрания македонски президент Гордана Силяновска - Давкова, която не нарече югозападната ни съседка "Република Северна Македония", с което предизвика международен скандал.
Президентът посочи, че винаги е отправял покани за посещения в България към своите колеги президенти от РСМ, защото „пътят на Северна Македония за Брюксел минава през София“.
Какво трябва да разберат политиците в РСМ?
Президентът Радев очаква политиците в Република Северна Македония да разберат, че България и Гърция, както и Европейският съюз, настояват за спазване на международните договори. „Преговорната рамка трябва да се изпълнява, което означава изпълнение и на двустранните протоколи, регламентиращи отказ от езика на омразата, смяната на учебниците, реабилитацията на жертвите, уважението към културно-историческото наследство на България в тази страна“, допълни Радев. ОЩЕ: Македонски министър призна, че е наричала грешно страната си (ВИДЕО)
"Надявам се политиците в Северна Македония да са разбрали, че предизборната кампания приключи и ако тяхното деструктивно говорене и поведение прерасне в реални действия, това означава да тласнат своята страна към изолация и да я отдалечават от ЕС, което е в ущърб на самите граждани на страната и на държавата", каза президентът Радев.
България да защитава интересите си
Румен Радев изрази и очакване всеки български политик, представляващ страната ни на срещите на европейските лидери в Брюксел, да продължи да отстоява нашия национален интерес и спазването на Копенхагенските критерии за членство и на правата на българите в РСМ. Румен Радев посочи, че когато той е бил на заседанията на Европейския съвет по времето на служебните правителства и когато за пръв път е поставил темата, натискът от останалите държави е бил огромен в посока да бъде отворена веднага вратата за преговори със Северна Македония. Впоследствие България успя да убеди всички европейски лидери и европейските институции, че въпросът не е двустранен - между България и Република Северна Македония, а е европейски и се изразява в спазването на Копенхагенските критерии за правата на човека и недискриминация. Това, по думите на президента Радев, е довело и да поставянето на условия за промяна в конституцията на РСМ за вписване на българите, както и за защита на техните права чрез приемане на протоколите, което да отвори вратата за преговори. „България успя и това вече е въпрос между ЕС и държавата кандидат“, допълни президентът. ОЩЕ: Мицотакис с изненадващ ход: Гърция засега ще бави Скопие за ЕС