Президентът на Черна гора Мило Джуканович пристигна на официално посещение в София, където с колегата си Румен Радев осъдиха руската агресия в Украйна и подкрепиха евроинтеграцията на балканската страна.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Осъждаме категорично руската агресия в Украйна, тази брутална война, която доведе до неизмерими жертви, страдание и разрушения, и подкрепяме Украйна в нейния легитимен път и в борбата ѝ за суверенитет, независимост и териториална цялост. Но споделяме нашето притеснение от продължаващия конфликт и сме на мнение, че трябва да бъдат положени всички дипломатически усилия, така че на войната да се сложи край възможно най-скоро, за да избегнем риска за нашия регион и в световен мащаб", заяви Радев след двустранната среща с Джуканович, повтаряйки отново тезата си за края на войната на масата за преговори.
ОЩЕ: Радев твърди, че Европа става "заложник" на войната, поиска мир и от Мюнхен
"Обсъдихме и възможните действия, за да преодолеем последствията от войната – огромна инфлация, социални проблеми, проблеми в енергийната сфера заради прекратените доставки на ресурси. Важно е да работим за по-голяма енергийна свързаност на нашите електропреносни мрежи и системи", добави българският президент.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Джуканович потвърди и каза, че "под прицел" е европейската система от ценности и "трябва да запазим нашите ценности и интереси". "Войната подейства отрезвяващо на ЕС и ще се отворят по-големи възможности за преговорния процес на държавите от нашия регион", каза той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според Радев Черна гора е "този важен приятел, партньор и съюзник в НАТО, споделяме общи отговорности и имаме общи възможности да работим заедно за мир, сигурност и просперитет в нашия регион". Той каза, че визитата на Джуканович е ясен израз на отличен диалог на най-високо ниво, общи усилия за развитие на нашия регион, общата ни посока за мир на Балканите.
"Обсъдихме широк кръг въпроси от двустранните отношения и европейския дневен ред. България винаги е била силен поддръжник на евроинтеграцията на Западните Балкани и европейския път на Черна гора. Убедени сме, че Черна гора ще запази лидерската си роля в процеса на евроинтеграция и сме готови да продължим нашата подкрепа. Това е ясно от българската официална програма за помощ. Можем заедно да идентифицираме най-важните области, в които България да помага", добави Радев.
Той наблегна на доборсъседството, зачитане на правата на човека и възможностите в икономиката, инвестициите, енергетиката, транспорта, туризма, културното сътрудничество, сигурността и отбраната.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Основният проблем според него е транспортната свързаност с Черна гора. "Убедени сме, че още не сме използвали всички възможности, особено това да имаме сухоземна и въздушна свързаност. Да имаме по-активно сътрудничество в сферата на образованието. Създаване на Института за устойчиви технологии в Югоизточна Европа е във важен етап на развитие", отбеляза Радев.
Президентът поиска да засилим партньорството с Подгорица по линия на НАТО. Черна гора изпрати контингент в Многонационалната бойна група на територията на България, с Италия като рамкова държава. "Ние сме напът да сключим реални споразумения за обмен в сферата на военното обучение, военните тренировки и учения", добави Радев.
Джуканович потвърди всичко казано от колегата му за двустранните отношения. "Горди сме от историческите основи на нашите отнешения, но и на постигнатото от поколенията в тези времена. Имаме много добре развити отношения, както и в международните съюзи", каза той.
Според него след изборите в България и Черна гора "ще се съставят по-стабилни правителства, които ще могат сериозно да работят за дългосрочното икономическо развитие на общите междудържавни отношения". "Благодарни сме за подкрепата за евроинтеграцията", каза той пред Радев.