Европейската комисия даде зелена светлина за финансиране на предпроектно проучване за нов мост над Дунав при Русе-Гюргево в размер на 6,9 млн. евро, съобщи транспортното ни министерство.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Общият бюджет на проекта е 13,7 млн. евро, а остатъкът от средствата ще се осигури от бюджетите на двете държави.
Какво следва?
Предстои най-късно до средата на годината България и Румъния да подпишат споразумение с Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда за предоставяне на финансирането. До 2026 г. трябва да са изяснени техническите, финансовите, правните и екологичните параметри на проекта за ново съоръжение.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Снимка: БГНЕС
Детайли за моста
Предвижда се мостът да бъде комбиниран – пътен и железопътен, с дължина около 2 км. Проектът обхваща и изграждане на свързващата инфраструктура в участък от 15 км на територията на всяка от страните. Мостът ще има и директна връзка с изграждащата се в момента автомагистралата „Русе - Велико Търново“.
България и Румъния подадоха през септември 2023 г. съвместното предложение за финансиране от Механизма за свързване на Европа. На база на резултатите от предпроектното проучване ще се вземе решение за локацията и начина на финансиране на инфраструктурното съоръжение.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Първият мост над Дунав между България и Румъния е построен преди 70 години (1954 г.), а вторият – през 2013 г., след което трафикът между двете държави до днес се е увеличил десетократно. С оглед бъдещото възстановяване на Украйна се очаква потокът от товари по направлението „север – юг“ да нарасне още повече, което прави проектът стратегически важен за целия регион, съобщиха от Министерството на транспорта.
На 17 януари румънският министър на транспорта Сорин Гриндяну съобщи, че ЕК е одобрила финансирането на предпроектното проучване.
Още: "Игра на паркинги 2", или как частна компания контролира трафика на "Дунав мост" (ВИДЕО)